
Průmysl 4.0 je souhrnný pojem pro inteligentní propojení strojů a procesů v průmyslu pomocí informačních a komunikačních technologií. Evropský region Dunaj-Vltava klade ve své budoucí činnosti důraz na koordinaci v oblasti „Průmysl 4.0 - kvalifikace", tak aby co nejlépe podpořil digitální transformaci v jednotlivých regionech ERDV.
Rostoucí digitalizace, robotizace a automatizace se postupně dotknou většiny lidských činností. Tímto dochází ke změně kvalifikačních požadavků a profesních nároků na pracovníky. Vzdělávací systémy by měly tyto trendy zohlednit ve všech stupních vzdělávání, a to formou posilování klíčových kompetencí a digitálních dovedností. Konkrétní aktivity jsou zjištění aktuálního stavu, prezentace příkladů dobré praxe a iniciace společných projektů škol a podniků.
V regionech ERDV existuje řada vzdělávacích zažízení a vysokých škol, které se již zabývají tématy Průmysl 4.0 a digitalizace a vyvíjejí řešení pro stoupající nedostatek kvalifikované odborné síly. Cílem je, využít synergie a posílit kompetence vysokých škol a firem v oblasti Průmysl 4.0 tak, aby bylo možno společně řešit nedostatek odborných pracovních sil a přispět ke konkurenceschopnosti zdejších firem.
Start-up podniky představují urychlovače digitalizace a tím pádem i Průmyslu 4.0, protože usilují o úspěšnou realizaci svých digitálních nápadů a tím často zásadně mění tradiční odvětví. Představení příkladů dobré praxe a vzájemná výměna Know-how mezi start-up inkubátory v ERDV představují možnost etablování resp. posílení start-up kultury ve všech regionech ERDV a podpoře aktivit vedoucích k zakládání podniků v oblasti průmyslu 4.0. Tímto by se měla zintenzivnit odborná přeshraniční výměna mezi start-upy, centry pro podporu podnikání, vědeckými institucemi a vysokými školami z ERDV, a zvýšit přitom zájem jejich studentů o zákládání vlastních inovativních podniků.
Pro posílení kompetence podniků v souvistosti s I4.0, jsou plánovány obsáhlé společné aktivity a opatření, které lze rozdělit do třech oblastí:
1. Aktivování: rešerše kvalifikačních opatření v rámci I4.0 v ERDV, výměna zkušeností mezi poskytovateli a uživateli, výměna Best practice příkladů mezi aktéry v oblasti inovací
2. Kvalifikování: roční poznávací cesta „Implementace I4.0" (např. návštěva pilotních továren)
3. Informování: pravidelná prezentace aktivit a dalších relevantních obsahů cílovým skupinám, propojení aktérů.
Networkingová akce na podporu přeshraničního výzkumu a obchodní spolupráce mezi vývojáři a uživateli technologií z Rakouska, České republiky a Slovenska se uskuteční 6. září 2022 ve Vídni.
Střední průmyslová škola stavební akademika Stanislava Bechyně v Havlíčkově Brodě drží krok s dobou a ve výuce používá moderní technologie jako např. moduly virtuální reality či metodiku BIM za použití 3D skeneru. Odpovědi na dotazy poskytl Mgr. Tomáš Ulip.
LR Eichtinger: Meziregionální a přátelská spolupráce se osvědčila především v době krize