Průmysl 4.0 je souhrnný pojem pro inteligentní propojení strojů a procesů v průmyslu pomocí informačních a komunikačních technologií. Evropský region Dunaj-Vltava klade ve své budoucí činnosti důraz na koordinaci v oblasti „Průmysl 4.0 - kvalifikace", tak aby co nejlépe podpořil digitální transformaci v jednotlivých regionech ERDV.
Rostoucí digitalizace, robotizace a automatizace se postupně dotknou většiny lidských činností. Tímto dochází ke změně kvalifikačních požadavků a profesních nároků na pracovníky. Vzdělávací systémy by měly tyto trendy zohlednit ve všech stupních vzdělávání, a to formou posilování klíčových kompetencí a digitálních dovedností. Konkrétní aktivity jsou zjištění aktuálního stavu, prezentace příkladů dobré praxe a iniciace společných projektů škol a podniků.
V regionech ERDV existuje řada vzdělávacích zažízení a vysokých škol, které se již zabývají tématy Průmysl 4.0 a digitalizace a vyvíjejí řešení pro stoupající nedostatek kvalifikované odborné síly. Cílem je, využít synergie a posílit kompetence vysokých škol a firem v oblasti Průmysl 4.0 tak, aby bylo možno společně řešit nedostatek odborných pracovních sil a přispět ke konkurenceschopnosti zdejších firem.
Start-up podniky představují urychlovače digitalizace a tím pádem i Průmyslu 4.0, protože usilují o úspěšnou realizaci svých digitálních nápadů a tím často zásadně mění tradiční odvětví. Představení příkladů dobré praxe a vzájemná výměna Know-how mezi start-up inkubátory v ERDV představují možnost etablování resp. posílení start-up kultury ve všech regionech ERDV a podpoře aktivit vedoucích k zakládání podniků v oblasti průmyslu 4.0. Tímto by se měla zintenzivnit odborná přeshraniční výměna mezi start-upy, centry pro podporu podnikání, vědeckými institucemi a vysokými školami z ERDV, a zvýšit přitom zájem jejich studentů o zákládání vlastních inovativních podniků.
Pro posílení kompetence podniků v souvistosti s I4.0, jsou plánovány obsáhlé společné aktivity a opatření, které lze rozdělit do třech oblastí:
1. Aktivování: rešerše kvalifikačních opatření v rámci I4.0 v ERDV, výměna zkušeností mezi poskytovateli a uživateli, výměna Best practice příkladů mezi aktéry v oblasti inovací
2. Kvalifikování: roční poznávací cesta „Implementace I4.0" (např. návštěva pilotních továren)
3. Informování: pravidelná prezentace aktivit a dalších relevantních obsahů cílovým skupinám, propojení aktérů.
Během třídenní exkurze "Udržitelnost v bavorsko-českém příhraničí" se 16 studentů z Chamu a Plzně mohlo na různých stanovištích seznámit s regionálními koncepty udržitelnosti.
Naše série online akcí 60 Minutes Circular vstoupila 4. prosince 2023 do svého druhého kola prezentacemi na téma cirkulární ekonomiky ve svižném 60minutovém formátu.
Technologický institut Deggendorf udělí v roce 2024 již potřetí "Vědeckou cenu Antona Finka za umělou inteligenci". Ta má přispět k posílení výuky, výzkumu a vývoje v oblasti umělé inteligence (AI).