Rozhovor s profesorem Dr. Markusem Schneiderem, vědeckým ředitelem TZ PULS na Vysoké škole Landshut
Vážený pane profesore Schneidere,
Technologické a inovační centrum pro výrobní a logistické systémy (TZ PULS), jež je součástí Vysoké školy aplikovaných věd v Landshutu, v roce 2020 v rámci velké bavorské technologické ofenzívy s názvem Hightech Agenda Bayern získalo finanční podporu v celkové výši přibližně 2,6 milionu eur. Tyto prostředky jsou určené na výzkumný projekt PRINCE (PRocess INnovation CEnter). Můžete nám prosím popsat cíle Vašeho výzkumného projektu a význam tohoto projektu nejen pro Vysokou školu Landshut, ale i pro podniky a lidi v regionu Dolní Bavorsko / Bavorsko?
V zemi s vysokými mzdami, jako je Německo, jsou zejména podniky ve výrobním průmyslu vystaveny velkému konkurenčnímu tlaku. Aby zůstaly trvale konkurenceschopné, musí neustále zvyšovat svoji produktivitu. Cílem projektu PR|IN|CE je zvýšení této konkurenceschopnosti prostřednictvím procesních inovací v oblasti výroby a logistiky. Toho je možné dosáhnout neustálým zdokonalováním procesů nebo skokovým nárůstem produktivity díky radikální transformaci procesů.
Proto rozšiřujeme stávající struktury technologického centra PULS a vzniká zde „PRocess INnovation CEnter - PR|IN|CE", kde přicházíme s radikálními vědecky podloženými nápady na optimalizaci výrobních a logistických procesů dle specifických potřeb jednotlivých podniků a zároveň testujeme procesní inovace, které jsou již připravené k realizaci. Budeme přitom úzce spolupracovat s podniky z regionu a vybrané procesy uživatelských firem budeme v rámci našich procesních inovačních cyklů analyzovat a optimalizovat.
Projekt PR|IN|CE má pro Technologické centrum PULS velký význam, protože nám vysoká částka finanční podpory a dlouhá doba trvání projektu poskytují jistotu, co se týče plánování na další roky, a můžeme tudíž dlouhodobě rozvíjet naše výzkumné aktivity.
Může výzkumný projekt PRINCE sloužit jako příklad pro další univerzity v Evropském regionu Dunaj–Vltava? Plánujete případně také spolupráci s vysokými školami nebo s podniky za hranicemi Dolního Bavorska / Bavorska (zejména na území Evropského regionu Dunaj-Vltava)?
Myslíme si, že projekt PR|IN|CE může být inspirací pro jiné univerzity v Evropském regionu Dunaj–Vltava. Zejména proto, že vysoká škola při něm velmi úzce spolupracuje s uživatelskými firmami z regionu, což nám, vědcům, zaručuje praktickou relevanci a zapojeným podnikům to přináší přímou přidanou hodnotu tím, že mohou využívat námi vyvinuté procesní inovace.
V současné době plánujeme v rámci zkušební realizace procesních inovačních cyklů spolupráci především se středně velkými podniky z Dolního Bavorska. Vzhledem k tomu, že i v regionu Dunaj–Vltava působí velké množství středních podniků, jsme do budoucna otevřeni i přeshraniční spolupráci. Každopádně počítáme s tím, že výsledky našeho výzkumu bude možné aplikovat i na tamní podniky.
Kde se zainteresovaní zástupci vysokých škol a veřejnosti mohou dozvědět více o Vašem projektu ?
Pokud Vás projekt PR|IN|CE zajímá, můžete se informovat na internetové stránce projektu (www.haw-landshut.de/kooperationen/technologiezentren/ueber-tz-puls/projekte/process-innovation-center-prince.html). Kromě toho jsem Vám v případě dalších otázek k dispozici jakožto vedoucí projektu.
Kontakt:
Prof. Dr. Markus Schneider
Profesor logistiky, materiálového hospodářství a řízení výroby
Vědecký ředitel Technologického centra PULS (výrobní a logistické systémy)
Telefon: +49-871-506 8340
E-Mail: markus.schneider@haw-landshut.de
Mockrát Vám děkujeme za rozhovor a přejeme Vám hodně úspěchů!
Foto zleva: Prof. Dr. Markus Schneider, ředitel Technologického centra PULS (TZ PULS); Bernd Sibler, bavorský ministr pro vědu a umění a Prof. Dr. Fritz Pörnbacher, rektor Vysoké školy Landshut
Foto: Vysoká škola Landshut - Vysoká škola aplikovaných věd Landshut