25. 03. 2021
Průmysl 4.0 Vysoké školy Lidé a společnost

Výukový model P-TECH (z anglického Pathways in technology – Cesty k technologiím) je průkopnická iniciativa v oblasti reformy vzdělávání vytvořená společností IBM, která připravuje mladé lidi na akademické, technické a profesní dovednosti potřebné pro práci v 21. století a další vzdělávání.

Vzdělávací program vznikl v roce 2011 v New Yorku a momentálně je do něj zapojeno přes 240 škol a více než 600 firemních partnerů z 28 zemí. Jako první ze Střední Evropy, se tohoto inovativního programu účastní zástupci z Kraje Vysočina - 5 středních škol, 6 firemních partnerů a Vysoká škola polytechnická Jihlava.

 

Jak program funguje?

P-TECH stojí na efektivní spolupráci středních škol s vysokými školami, jejich zřizovatelem a místními zaměstnavateli. Ukazuje studentům, jak důležitá je práce v týmu a vzájemná komunikace, učí je řešit problémy, kriticky myslet a co nejlépe prodat své schopnosti. Studenti se během studia na střední škole seznamují s vysokoškolským i firemním prostředím tak, aby si dokázali lépe zvolit svou další profesní dráhu. P-TECH jim také umožňuje spolupráci v rámci celosvětové sítě studentů a mentorů a poskytuje jim často klíčové kontakty pro jejich další rozvoj.

Naší důležitou snahou je motivace dívek pro technické obory. V České republice v tomto ohledu stále narážíme na stereotypy, a proto technické obory studuje pouhých 8% dívek. Přitom heterogenní kolektiv funguje mnohem lépe a IT firmy mají o ženy zájem.


V jaké fázi projektu jsou aktuálně účastníci z Vysočiny? Na jakých aktivitách pracují?

P-TECH je součástí výuky po celé 4 roky střední školy. V prvním ročníku začínáme seznámením s P-TECHem i partnery a zajímavými workshopy na vybraná témata. Od druhého ročníku je práce systematičtější. V tomto školním roce se například druháci v Jihlavě soustředili na Internet věcí. I v on-line výuce pracovali na menších projektech, včetně 3D tisku. Seznámili se s Node-RED, Cloudem, projektovým managementem. Prezentační dovednosti studenti pilovali při přípravě debaty se studenty z Jižní Korei. Nyní druháci chystají webinář pro všechny první ročníky z pěti P-TECH škol, kde s nimi nasdílí zkušenosti, proč je skvělé účastnit se P-TECHu.
Speciálně pro P-TECH v ČR nám nezávislí experti z Vysoké školy polytechnické Jihlava připravili hodnotící metodologii. Cílem je objektivní mapování působení programu P-TECH na rozvoj měkkých i odborných kompetencí studentů. Metodika umožňuje srovnání se studenty, kteří se P-TECH výuky neúčastní.
Největší nárůst měkkých kompetencí studentů byl metodologií zmapován v oblastech time managementu, plánování činností a procesů. Studenti se také velmi zlepšili ve stylu učení, schopnosti učit se, v plánování učení a samostatnosti. V on-line výuce bylo komplikovanější monitorovat komunikaci či práci v týmu, na které se program zaměřuje. Zmapováno bylo také jednoznačně pozitivní působení P-TECHU na motivaci studentů i učitelů.

 

Jaké další vzdělávací aktivity program P-TECH v současnosti nabízí?

Důležitou součástí programu P-TECH je on-line vzdělávací platforma Open P-TECH. Ta je přístupná všem zdarma – studentům, učitelům i rodičům. Najdete zde nepřeberné množství kurzů, které nevzdělávají pouze v IT tématech, ale také v měkkých a profesních dovednostech i řadě dalších témat. Obsah netvoří pouze kurzy IBM, najdete zde i kurzy dalších důležitých hráčů v oblasti vzdělávání. Kurzy jsou zakončeny certifikáty, které řada firem i univerzit zohledňuje při výběrových řízeních. U nás tato platforma zatím nemá konkurenci. Kurzy jsou v anglickém jazyce, my jsme 3 z nich přeložili do češtiny a dokončili jeden kurz na přání Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, další 3 lokální kurzy máme rozpracované. Nejdůležitější ale je, že studentům i učitelům se inovativní forma i obsah líbí. Určitě ji prozkoumejte i Vy na https://www.ptech.org/cs/open-p-tech/.

 

Na otázky odpovídala Kristina Kosatíková, Corporate Social Responsibility, IBM Česká republika

 

Web: https://www.ptech.org/cs/p-tech-network/our-schools/czech-republic/

Instagram: https://www.instagram.com/ptechkrajvysocina/

Facebook: https://www.facebook.com/ptechvysocina


Zpět
Mapa
Letní brigády v ERDV

Letní brigády v ERDV

Získejte zkušenosti

Archiv článků
Ikona

Poznej Evropský region

28 barokních kulturních pokladů

28 barokních kulturních pokladů

28 barokních kulturních pokladů

Místní poklady

Místní poklady

Tradice, kterou nelze uložit do muzea

Videoprezentace některých vysokých škol

Videoprezentace některých vysokých škol

Studenti ukazují, co je populární Vysoké školy v regionu tří zemí nyní také v obraze a zvuku

Série podcastů o zdravotní péči

Série podcastů o zdravotní péči

Průvodce vysokými školami

Průvodce vysokými školami

Příručka o vysokých školách v Evropském regionu

Best Practice Projekty

Best Practice Projekty

Z oblasti vysokoškolského vzdělávání

Letní brigády v ERDV

Letní brigády v ERDV

Získejte zkušenosti

Fotobanka ERDV

Fotobanka ERDV

Fotografie k širokému užití

28 hradů a zámků

28 hradů a zámků

Objevte výjimečnou památku

28 nejhezčích okružních výletů pro pěší

28 nejhezčích okružních výletů pro pěší

Výlety napříč Evropským regionem

28 nejhezčích jednodenních výletů

28 nejhezčích jednodenních výletů

Na kole skrz Evropský region

28 tradičních receptů

28 tradičních receptů

Vaříme s Evropským regionem

TIPY na muzea a galerie

TIPY na muzea a galerie

Mnohostranná nabídka

Vaříme dobře

Vaříme dobře

Chutě Evropského regionu

Dvoujazyčnost v ERDV

Dvoujazyčnost v ERDV

Naše nabídka

Glosář

Glosář

Glosář

Moderní obce

Moderní obce

Hovoříme o příkladech digitalizace

Databanka obcí

Databanka obcí

Celkový přehled všech obcí po celém regionu ERDV

Inspirace k moderní obci

Inspirace k moderní obci

Příklady digitalizace online