Výuka němčiny na základních i mateřských školách, fungování sociálních služeb v regionu nebo spolupráce mezi Vysočinou a spolkovou zemí Dolní Rakousko. V duchu těchto témat se nesla návštěva rakouské delegace v čele s předsedkyní tamní Spolkové rady Margit Göll, kterou doprovodil předseda Senátu Miloš Vystrčil a náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina Hana Hajnová.
Po prohlídce telčského náměstí Zachariáše z Hradce a praktické zkoušce historické stříkačky, takzvané vystrčilky, z roku 1914, návštěva zamířila do Základní školy Hradecká. V hodině němčiny si mohli žáci devátého ročníku vyzkoušet své jazykové dovednosti a pohovořit s rodilými mluvčími. Na školskou tematiku navázala i další zastávka, v jihlavské Mateřské škole Bystrouška, kde s němčinou prostřednictvím nejrůznějších her učitelky děti seznamují už od útlého věku.
Odpoledne se delegace přesunula do Sociálního centra Kraje Vysočina v Jihlavě, kde ji přivítal hejtman Vítězslav Schrek společně s vicepremiérem a ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou. Kromě prohlídky centra včetně obydleného pokoje a mateřské školy návštěva slavnostně zahájila provoz poradny pro neformální pečující.
Kraj Vysočina spolupracuje s Dolním Rakouskem od roku 2002. Kromě aktuálního Pracovního programu pro roky 2022 – 2025 platí také Dohoda o přeshraniční spolupráci v oblasti zdravotnické záchranné služby na území Vysočiny, Rakouska, ale také Jihomoravského a Jihočeského kraje. Na české straně je klíčovou podpora výuky německého jazyka na školách. Kraj bude i nadále pokračovat ve společných projektech týkajících se dopravní infrastruktury, kultury, regionálního rozvoje, vzdělávání, kultury, cestovního ruchu nebo životního prostředí, které jsou často financovány také pomocí evropských fondů. V neposlední řadě budou regiony nadále spolupracovat v uskupení Evropský region Dunaj-Vltava.
Zdroj: Kraj Vysočina