
V rámci politického předsednictví Dolního Bavorska v ERDV se konala na pozvání předsedy dolnobavorského ERDV a prezidenta dolnobavorského Krajského sněmu Dr. Olafa Heinricha celodenní výroční odborná konference s názvem „Dolní Bavorsko jako centrum zdravotnictví budoucnosti Evropského regionu Dunaj-Vltava". Přibližně stovka účastníků včetně vysoce postavených hostů z oblasti politiky a vědy i odborníků z oblasti lékařství a ošetřovatelství diskutovala ve slavnostním sále krajské kliniky Mainkofen o aktuálním vývoji v oblasti zdravotnictví, lékařské péče, ošetřovatelství a péče ve venkovských oblastech.
V rámci konceptu MedizinCampus (MCN) má být v Dolním Bavorsku připravováno přibližně 100 budoucích lékařů ročně, vysvětlil Prof. Dr. Ernst Tamm, prorektor pro výzkum a podporu mladých lékařů na univerzitě v Regensburgu, který je zodpovědný za realizaci MedizinCampusu. Ta samozřejmě přináší řadu výzev, jako je přijetí 20 profesorů a dalších pracovníků nebo hledání vhodných výukových budov a dalších prostor. Zahájení provozu MCN je plánováno na zimní semestr 2024. První tři roky výuky se uskuteční na univerzitě v Regensburgu. Poté se studenti přesunou do čtyř dolnobavorských působišť Pasov, Straubing, Deggendorf a Mainkofen, kde bude probíhat klinická výuka.
Dr. Heinrich ve svém projevu zdůraznil, jak důležité je podporovat mladé lékaře vzhledem k jejich současnému akutnímu nedostatku. Z tohoto důvodu se kraj Dolní Bavorsko již mnoho let aktivně podílí na vytváření koncepcí, které mají pomoci při vzdělávání mladých lékařů z oblasti Dolního Bavorska. Ze zkušeností nemocnic zřizovaných krajem Dolní Bavorsko podle Heinricha vyplývá, že obsadit volná místa lékařů je obtížné již nyní.
Státní ministr pro bydlení, výstavbu a dopravu Christian Bernreiter ve svém vystoupení vysvětlil, jak jeho ministerstvo podporuje rychlou realizaci MCN tím, že pro MCN hledá vhodné prostory k pronájmu.
Během velké pódiové diskuse na téma „Budoucnost a zabezpečení zdravotní péče v Evropském regionu Dunaj-Vltava" vystoupili Dr. Winfried Brechmann, vedoucí úřadu Bavorského zemského ministerstva zdravotnictví a péče, Prof. Dr. med. Ernst Tamm, prorektor pro výzkum a podporu mladých lékařů na univerzitě v Regensburgu, Dr. Olaf Heinrich, předseda ERDV Dolní Bavorsko a prezident dolnobavorského Krajského sněmu, Mag. Jakob Hochgerner, vedoucí Ředitelství sociálních věcí a zdravotnictví na Úřadu hornorakouské zemské vlády, a Mgr. Hana Hajnová, náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina.
Pódiovou diskusi vedl moderátor BR Tilmann Schöberl. Hana Hajnová, náměstkyně hejtmana kraje Vysočina, se svěřila: „V Dolním Bavorsku se cítím jako doma. Máme nejen dva stejně krásné regiony, ale také podobné problémy." V rámci ERDV by se podle ní mohly využít určité synergie. V jejím regionu Vysočina sice není žádná lékařská fakulta, ale jsou tam k dispozici technicky výborně vybavené nemocnice, a proto by se dalo usilovat o vzájemnou spolupráci, aby se dotyčné regiony od sebe navzájem učily.
Jakob Hochgerner, vedoucí Ředitelství sociálních věcí a zdravotnictví hornorakouské zemské vlády, přiblížil, jak se v Linci podařilo zavést lékařský studijní program. Výsledkem je více než 300 studentů ročně. „Mnozí z nich u nás zůstanou," řekl Hochgerner. Dr. Winfried Brechmann, vedoucí úřadu Bavorského zemského ministerstva zdravotnictví a péče, vysvětlil jeden z aspektů nedostatku lékařů: „Máme stále více studentů, ale také mnoho lékařů, kteří pracují na částečný úvazek." A dodal: „Boj o ošetřovatelský personál bude velice intenzivní." Ředitel pro lékařskou péči na krajské klinice Mainkofen Prof. Dr. Johannes Hamann uvedl, že k nedostatku lékařů přispívají také nové zákony o pracovní době: „Dříve se často muselo pracovat 48 hodin vcelku." Nové modely pracovní doby jsou podle něj „velkým tématem" i v krajské nemocnici Mainkofen.
V odpolední části konference prezentovali zástupci vysokých škol z Německa, České republiky a Rakouska své inovativní výzkumné projekty a projektové iniciativy z oblasti zdravotnictví a ošetřovatelství. Mimo jiné byly představeny projekty „Deaf Pal - Komunikace v paliativní péči o neslyšící" Vysoké školy aplikovaných věd v Landshutu, „Haus 4.0" Technické vysoké školy v Deggendorfu a „Comprehensive cancer center Východní Bavorsko" Univerzitní kliniky v Regensburgu. Čeští vědci ze Západočeské univerzity v Plzni představili novinky ve výzkumu protetiky v česko-bavorském příhraničí i přeshraniční spolupráci v biomedicínském výzkumu. Zástupkyně Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích referovala o péči o seniory v kontextu zdravotně-sociální péče. Posluchači se seznámili také s iniciativou Healthacross MED Gmünd a aplikací LICA FH Horní Rakousko.
Hostitel konference Dr. Olaf Heinrich vyvodil z akce pozitivní závěr: „Dodává nám optimismus." V pozitivním duchu by se o těchto tématech mělo podle něj debatovat i v budoucnu: „Pokud se tak navíc bude dít na přeshraniční bázi, bude se Evropský region i v budoucnu rozvíjet úspěšně."
Přeshraniční konference byla financována Bavorským zemským ministerstvem hospodářství, regionálního rozvoje a energetiky v rámci programu FörLa (Förderrichtlinie Landesentwicklung) a spolufinancována Krajem Dolní Bavorsko.
Fotos: Sepp Eder