Virtuální realita přináší revoluci ve vzdělání a firemním školení. Přeshraniční evropský projekt VReduNet, který vznikl za podpory ERDV, zkoumá možnosti využití virtuální a rozšířené reality ve vzdělávání.
Virtuální realita (VR) a rozšířená realita (AR - augmented reality) otevírají zcela nové možnosti pro výuku i odborné vzdělávání. Horní Rakousko a Jihočeský kraj chtějí aktivně ovlivňovat využití těchto technologií budoucnosti. Proto se v rámci přeshraničního evropského projektu "VReduNet - Virtual Reality for Education Network" spojili, aby zkoumali možnosti využití těchto technologií ve firmách a ve vzdělávání a vytvořili se společnou síť odborníků mezi Horním Rakouskem a Jihočeským krajem. O tom jsme hovořili s Wolfgangem Traunmüllerem, projektovým manažerem IT klastru hornorakouské hospodářské agentury Business Upper Austria.
Virtuální realita se stala všudypřítomným tématem, které je nadšeně přijímáno napříč odvětvími a neslibuje nic menšího než revoluci v konzumaci a interakci digitálního obsahu. Úspěch VR je založen na aktivaci více smyslů. Jak upozorňují odborníci a dokazují různé studie, virtuální realita má vliv na zrak, sluch i cit. Tím se vytvoří celistvý obraz, díky němuž mozek uvěří, že něco skutečně prožívá.
Studie ukázaly, že virtuální a rozšířená realita šetří peníze a čas, jsou zajímavým mezinárodním obchodním polem a školení a nástup nových zaměstnanců lze organizovat efektivněji. Virtuální a rozšířená realita umožňuje ve třídě zcela nové způsoby předávání znalostí. Mnoho dětí a mladých lidí již tuto technologii zná z videoher, ale pedagogové jsou k jejímu využití ve třídě stále skeptičtí. Tento projekt může přispět k překonání obav z kontaktu s novými technologiemi a k využití jejich výhod.
Neustálý vývoj technologií představuje dnes velkou výzvu pro podniky i vzdělávací instituce a vyžaduje hledání inovativních konceptů pro zaškolování kvalifikovaných pracovníků. Jednou z možností je využití virtuální nebo rozšířené reality (VR/AR).
V rámci projektu VReduNet se proto spojily čtyři instituce z jižních Čech a Horního Rakouska s cílem vytvořit síť, která se bude zabývat přeshraničním využitím VR/AR v podnikové praxi a ve vzdělávacím systému, definovat nové trendy v této oblasti a podporovat rostoucí prosazování těchto technologií ve vzdělávání a podnikání. Projektovými partnery v tomto evropském projektu financovaném z programu Interreg Rakousko-Česká republika jsou pod vedením Jihočeského vědeckotechnického parku IT klastr Hornorakouské hospodářské agentury Business Upper Austria, společnost Education Group GmbH a Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích.
Um unseren Zielen näher zu kommen, finden laufend Webinare und Round Tables statt. Der nächste Round Table ist für den 3. Februar 2022 geplant. Hier können die Teilnehmer/innen neue Möglichkeiten und Optionen von VR/AR entdecken, ohne dabei ihren Schreibtisch verlassen zu müssen. Expert/innen der FH OÖ Campus Hagenberg und des Ars Electronica Centers werden referieren. Es werden Anwendungsbeispiele - VR/AR-Beispiele aus der Praxis des Schulunterrichts, des Gesundheitsbereichs und der Einsatzkräfte gezeigt.
Abychom se přiblížili dosažení našich cílů, pořádáme průběžně webináře tzv. „kulaté stoly". Další kulatý stůl je plánován na 26. ledna 2022. Účastníci zde mohou objevovat nové možnosti a varianty VR/AR, aniž by museli opustit svůj pracovní stůl. Přednášet budou odborníci z FH OÖ Campus Hagenberg a centra Ars Electronica. Čeká vás prezentace příkladů využití VR/AR z praxe školní výuky, zdravotnictví a záchranných služeb.
Chcete se podívat na proběhnuvší webináře a zjistit více o projektu? Navštivte www.vredunet.eu