
Loňský rok nebyl pro podnikatele v oblasti cestovního ruchu jednoduchý. Koronavirová pandemie tuto oblast velmi citelně zasáhla a všechny regiony Evropského regionu Dunaj-Vltava se musí s touto novou situací vyrovnat.
Nyní se k nelehké situaci přidal i konflikt na Ukrajině. Zeptali jsme se pana Ing. Libora Picky, radního Plzeňského kraje pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu, jak se s touto situací vypořádávají v Plzeňském kraji.
Jaká byla v kraji situace před pandemií? Navštěvoval Plzeňský kraj velký počet turistů?
Z celkového pohledu je nutno říci, že počet turistů v regionu se každý rok významně zvyšoval a to jak domácích, tak zahraničních turistů a jejich počet byl vysoký. Problém byl spíše v jejich nerovnoměrném rozložení, jak geograficky tak časově. Existovala naprosto exponovaná místa a naopak pěkná místa, která nebyla tolik navštěvovaná. Další nerovnoměrnost byla časová, kdy většina turistů přijížděla v letním období a zimní období až na horské oblasti, které mají vysokou návštěvnost po celý rok, bylo z hlediska návštěvnosti slabší.
Vraceli se v roce 2021 do Plzeňského kraje zahraniční turisté?
Ano v roce 2021 se do Plzeňského kraje vraceli i zahraniční turisté, ale samozřejmě, že jejich počet byl oproti roku 2019 (tedy předcovidové době) značně redukovaný. Zcela vymizeli turisté z Asie. Především z Číny, Tchaj-wanu nebo Jižní Koreje. V roce 2019 byli turisté z Číny druhou nejpočetnější skupinou
V roce 2021 bylo toto číslo prakticky nulové. Nejčastějšími zahraničními turisty jsou v této době Němci a dále turisté ze Slovenska nebo Polska. Avšak i tato čísla jsou oproti předcovidové době přibližně třetinová. Pro srovnání v 1-3. čtvrtletí roku 2019 navštívilo Plzeňský kraj přibližně 116 tisíc Němců a za stejné období v roce 2021 je toto číslo necelých 40 tisíc.
Jak vidíte jejich návrat (zahraničních turistů) do Plzeňského kraje v dalších měsících?
Samozřejmě bude záležet, jak se bude vyvíjet epidemiologická i bezpečnostní situace nejen v Česku, ale v celé Evropě. V následujících měsících, ale očekáváme vysoký zájem a částečný nový boom příjezdového cestovního ruchu a to i ze zahraničí.
Pomohly tržby v roce 2021 alespoň z části pokrýt ztráty z roku 2020?
V lokalitách mimo krajskou metropoli, především na Šumavě, ale i jinde, minulá letní sezona pomohla částečně pokrýt předloňské ztráty. Hlad po objevování nových míst v Česku z hlediska domácího cestovního ruchu byl velmi silný. Samozřejmě pro Plzeň a plzeňské hotely a potažmo kongresovou turistiku byl i rok 2021 slabší.
Jaká je aktuální situace v Plzeňském kraji, pokud jde o cestovní ruch? Připravujete se na letní sezónu?
Očekává se vysoký zájem domácích turistů a také turistů z blízkých trhů (především z příhraničních oblastí). Připravuje se rozsáhlá kampaň dovolená 2022, která má představit Plzeňský kraj jako komplexní turistickou destinaci, kde si každý návštěvník najde svá vysněná místa a opravdu si dovolenou v Plzeňském kraji užije.
Existujte podpora ze strany státu pro podnikatele z oblasti cestovního ruchu? Pokud ano, jaká? A je pro podnikatele v cestovním ruchu dostatečná? Připravila nebo připravuje nějaký podpůrný program i Vaše organizace?
Oddělení cestovního ruchu podporuje CR kromě všeobecných marketingových kampaní také dotačními programy: Podpora rozvoje venkovského cestovního ruchu, Podpora rozvoje cykloturistiky a cyklistické dopravy, Podpora lokálních a destinačních společností (aktéři CR a podnikatelé). Dále díky provázanosti s lokálními a oblastními aktéry CR a turistickou agenturou CzechTourism dochází skrze oddělení cestovního ruchu Plzeňského kraje k propojení všech aktérů na všech úrovních cestovního ruchu.
Přinesla pandemie Vašemu odvětví i nějaké pozitiva, příležitosti?
Přinesla mnohem větší poptávku po domácím cestovním ruchu a s pandemií přišlo také zaměření a rozšíření na jiné oblasti cestovního ruchu a to jak geograficky (Brdy, Český les, severní Plzeňsko), tak tematicky (zaniklé obce, tajemná místa, poutní turistika, baroko).
Na co byste chtěli pozvat turisty k Vám do Plzeňského kraje?
Především na rozmanitou a komplexní turistickou nabídku rozprostřenou napříč celým krajem. Kdybych měl tematicky vypíchnout některé oblasti tak jsou to například:
o Dálkové turistické trasy – Zlaté stezka, Vintířova stezka
o Industriální cestovní ruch (živé provozy, sklárny, atp.)
o Tradice – Domažlicko
o Příroda – Šumava, Český les, Brdy
o Hrady a zámky (Šumavské trojhradí)
o Západočeské baroko
o Oslavy osvobození (po celém kraji)
o Cykloturistická nabídka (včetně nových singltrailových lokalit, Eurovelo 13)
o Tajemná místa v Plzeňském kraji
o Zaniklé obce v Českém lese
V čem vidíte problémy regiónu v oblasti turismu?
Nenachází se zde, žádné velmi exponované turistické lákadlo (např. památka UNESCO), což se může naopak při šikovné prezentaci regionu jevit i jako plus a díky tomu se můžeme snažit více rozprostřít návštěvníky v rámci regionu.
Jaké priority má podpora turismu v kraji?
Podpora je zaměřená tak, aby se tok finančních prostředků z krajské úrovně dostal spravedlivě geograficky i tematicky k lokálním aktérům cestovního ruchu, kteří následně finance mohou využít k rozvoji cestovního ruchu na lokální úrovni, což vede i k jeho rozvoji na regionální a národní úrovni.
V souvislosti s válkou na Ukrajině a přílivem uprchlíků se hovoří o tom, že by lidé prchající před válkou mohli v ČR najít pracovní příležitosti i v oblasti cestovního ruchu např. v hotelech, gastronomii atd. Jak se na to díváte Vy?
Když to pomůže zaplnit poptávaná pracovní místa i v odlehlejších regionech, tak je to určitě dobrý nápad.
Jak vidíte budoucnost v oblasti cestovního ruchu?
Po skončení epidemiologické situace v souvislosti s pandemií a dalšími geopolitickými problémy ve světě se dá očekávat zvýšený zájem o cestování obecně a cestovní ruch bude hrát silnou a důležitou roli v našich životech.