01. 11. 2019
Průmysl 4.0 Vysoké školy Lidé a společnost

Evropský region Dunaj-Vltava je postorem pro „Společnost 4.0“. Pro další konkurenceschopnost regionu jsou v oblastech vědy a společnosti nutné udržitelné koncepty.

Studenti Východobavorské vysoké školy technické (OTH) Amberg-Weiden, Vysoké školy technické Deggendorf, FHWS Würzburg stejně tak jako Západočeské univerzity v Plzni se proto vydali v rámce společné studijní exkurze po „Stopách udržitelného vývoje v česko-bavorském pohraničí".

Čekal na ně rozmanitý program, připravený angažovanými vysokoškolskými docenty. Podařená studijní exkurze po Horní Falci se konala v době od 7. do 20. října 2019 a vedla nejdříve z Weidenu přes klášter Speinshart do waldmünchenského Centra vzdělávání mládeže. Studenti se ale seznámili nejen se zajímavými a inspirativní místy: úloha účastníků exkurze totiž spočívala v tom, vyměnit si během čtyř dní informace o perspektivních tématech udržitelného vývoje naší společnosti. Tuto akci podpořily Česko-Bavorská vysokoškolská agentura a Evropský region Dunaj-Vltava.

Pozitivní pro životní prostředí a hospodářství

Na aspekt „udržitelnosti" se přitom nahlíželo z různých perspektiv. Studenti z Čech a Bavorska se zúčastnili nejen přednášek ale i prezentací firem a mohli si tak udělat obrázek, jak se podniky v oblasti udržitelnosti angažují. Zajímavá byla v tomto ohledu návětěva Adidasu, ale i hornofalcského pivovaru Neumarkter Lammsbräu, který po celé generace vaří vyrábí nápoje v biokvalitě. Otázky o budoucnosti vedení podniku mohly být zodpovězeny pomocí hry o rozdělení světa a workshopu udržitelnost. Brzy bylo jasné: Jak zavedené podniky, tak startupy mají různé možnosti udržitelného jednání. Ochrana životného prostředí, pracovní postupy šetrné ke zdrojům stejně jako férové zacházení jsou konkrétní znaky podniků a nabízejí šanci konkurenceschopnosti.

Udržitelné zakládání firem – jde to!

Mladé a inovativní firmy dávají v digitální době regionálnímu hospodářství důležité impulsy. „Téma udržitelnosti by mělo hrát rozhodující roli už při zakládání firem", o tom je přesvědčený Alexander Herzner z Katedry udržitelnosti v technice a hospodářství na OTH Amberg-Weiden. Také při založení startupu je výhodou, zohlednit již na začátku témata jako jsou ochrana životního prostředí a sociální aspekty. Ne bezdůvodně se proto účastníci exkurze seznámili s „10 principy zodpovědných startupů". Philipp Hermannsdörfer z Digitální zakladatelské initiativy Horní Falc nabídl studentům náhled do mezinárodní a regionální zakladatelské scény. Také zde se hovořilo o tom, že zakladatelé mohou užíváním nových technologií vytvořit a ovlivnit pozitivní celospolečenské dopady.

Studenti z Čech a Bavorska získali nejen vhodné nástroje na téma udržitelnosti, ale navázali během přeshraniční exkurze sebou mezi kontakt a měli možnost, se seznámit blíže s kulturou sousední země.


Zpět
Mapa
Letní brigády v ERDV

Letní brigády v ERDV

Získejte zkušenosti

Archiv článků
Ikona

Poznej Evropský region

Průvodce vysokými školami

Průvodce vysokými školami

Příručka o vysokých školách v Evropském regionu

Best Practice Projekty

Best Practice Projekty

Z oblasti vysokoškolského vzdělávání

Fotobanka ERDV

Fotobanka ERDV

Fotografie k širokému užití

Letní brigády v ERDV

Letní brigády v ERDV

Získejte zkušenosti

28 tradičních receptů

28 tradičních receptů

Vaříme s Evropským regionem

28 nejhezčích okružních výletů pro pěší

28 nejhezčích okružních výletů pro pěší

Výlety napříč Evropským regionem

28 nejhezčích jednodenních výletů

28 nejhezčích jednodenních výletů

Na kole skrz Evropský region

Vaříme dobře

Vaříme dobře

Chutě Evropského regionu

Dvoujazyčnost v ERDV

Dvoujazyčnost v ERDV

Naše nabídka