V polovině listopadu uspořádal spolek Evropský region Dunaj Vltava na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích přeshraniční konferenci na téma transfer znalostí a technologií v Evropském regionu Dunaj Vltava. Celodenní akce byla organizována v úzké spolupráci s Kanceláří transferu technologií Jihočeské univerzity pod vedením RNDr. Růženy Štemberkové a v kooperaci se svazem vysokých škol TRIO a sítí INDIGO. Akci podpořila také česká národní platforma Transfera.cz. V rámci konference se mohli zástupci vysokých škol a dalších institucí z Německa, Česka a Rakouska blíže seznámit, představit svou činnost v oblasti transferu znalostí a technologií a diskutovat spolu o příležitostech a dalším rozvoji přeshraničního transferu znalostí a technologií.
Rychlý a efektivní transfer znalostí a technologií z univerzit a vysokých škol do hospodářství a společnosti, stejně jako cílené využívání akademických znalostí a výsledků výzkumu ve společnosti, kultuře, podnikání a politice je důležitým posláním vysokých škol. Jako klíčoví kontaktní partneři pro vědu, hospodářství a společnost k tomu významně přispívají kanceláře a centra pro transfer a pracovníci pověření oblastí transferu technologií na univerzitách. Spolek Evropský region Dunaj Vltava má proto velký zájem podporovat přeshraniční výměnu zkušeností s transferem znalostí a technologií mezi vysokými školami v Evropském regionu Dunaj Vltava a posílit tak do budoucna konkurenceschopnost sedmi zapojených regionů v srdci Evropy.
Konference v hybridním formátu se zúčastnilo 45 zájemců z Německa, Česka a Rakouska, kteří zastupovali 17 různých vysokoškolských institucí a 15 dalších organizací. Z východního Bavorska přijela vícečlenná delegace z Univerzity v Pasově, vedená prezidentem prof. Dr. Ulrichem Bartoschem a prof. Dr. Tomasem Sauerem, vědeckým ředitelem vysokoškolského svazu TRIO a sítě INDIGO. Jak INDIGO, tak i TRIO podpořily celkovou organizaci akce jako kooperační partneři. Z Univerzity Pasov se konference zúčastnili rovněž jednatel Centra pro transfer, Dr. Günther Hribek, a Dr. Micheal Niedermeier z Institutu pro softwarové systémy v technických aplikacích informatiky Univerzity Pasov (FORWISS).
Na přípravě a realizaci mezinárodní konference se aktivně podílela také Vysoká škola Landshut. Referentka pro výzkum Vysoké školy Landshut, Dr. Hedwig Maurer, moderovala dopolední diskuzi o společných tématech a projektech aktérů z oblasti transferu technologií a Dr. Schwaiberger, jednatel Technologického centra Energie Vysoké školy Landshut, referoval o řadě úspěšných mezinárodních projektů v oblasti energií. Prezentací a diskuzí se také aktivně účastnili zástupci Technické vysoké školy Deggendorf, Univerzity Regensburg a Východobavorské technické vysoké školy Amberg-Weiden.
V dopolední části akce představil Petr Očko, náměstek ministra průmyslu a obchodu ČR, aktivity a dotační programy ministerstva v oblasti podpory inovací a digitalizace, především strategii RIS3 na podporu transferu znalostí a technologií pro období 2021-2027. V následné diskusi s názvem "Přeshraniční inovační sítě a transfer technologií jako příležitost pro Evropský region Dunaj Vltava" hovořili o aktuálním vývoji hosté z České republiky, Rakouska a Německa. Zaměřili se při tom na příležitosti a perspektivy, které může přinést úzká přeshraniční spolupráce v oblasti transferu technologií.
Prof. Dr. Tomas Sauer, vědecký ředitel vysokoškolského svazu Transfer a inovace východní Bavorsko (TRIO), představil projekt TRIO šesti zúčastněných východobavorských vysokých škol, který byl v posledních pěti letech velmi úspěšně realizován společně s regionálními partnery. Diskutovalo se také o posílení spolupráce v oblasti přeshraniční spolupráce při transferu technologií. Do diskuse se zapojili také Dr. Tanja Jovanovic, vedoucí oddělení řízení technologií a inovací společnosti Bayern Innovativ (Bayerische Gesellschaft für Innovation und Wissenstransfer mbH), a profesor Dr. Helmut Habersack ze Zemědělské univerzity (Universität für Bodenkultur) ve Vídni.
V odpolední části celodenní konference bylo hodně času věnováno osobnímu seznámení s aktéry z vysokoškolských institucí v Evropském regionu Dunaj Vltava, kteří jsou zodpovědní za transfer znalostí a technologií, a s jejich aktuálními projekty.
"Naše konference byla prvním podnětem pro vytvoření přeshraniční sítě pro přenos znalostí a technologií v Evropském regionu Dunaj Vltava. Naší snahou je navázat dlouhodobou, úzkou a přeshraniční spolupráci v oblasti transferu znalostí a technologií mezi univerzitami a vysokoškolskými a výzkumnými institucemi v Evropském regionu Dunaj Vltava. Při naší první akci tohoto typu se nám velmi dobře podařilo aktivovat a zapojit nejdůležitější aktéry z vysokých škol v tomto regionu," shrnula na závěr akce spokojená organizátorka, projektová manažerka Vendula Maihorn. Přeshraniční projektová iniciativa a propojení vysokoškolských institucí je financováno Bavorským státním ministerstvem hospodářství, energetiky a regionálního rozvoje v rámci směrnice pro financování regionálního rozvoje (FöRLA) a spolufinancováno krajem Dolní Bavorsko.
Foto: Účastníci a účastnice přeshraniční konference na téma transfer znalostí a technologií před Jihočeskou univerzitou v Českých Budějovicích. Mnoho dalších osob se celodenní akce účastnilo digitálně.