
V pondělí 4, října 2021 se setkali političtí představitelé Dolního Bavorska a Kraje Vysočina, kteří spolupracují v prezídiu Evropského regionu Dunaj-Vltava (ERDV), na první vzájemné návštěvě od pandemie koronaviru a po volbách do poslanecké sněmovny v Česku v říjnu 2021.
Za Kraj Vysočina se jednání zúčastnila Hana Hajnová, náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina, v doprovodu doc. RNDr. Ivety Fryšové, Ph.D. a Petra Holého z Krajského úřadu v Jihlavě. Dolní Bavorsko zastupovali prezident krajského sněmu a starosta města Freyung Dr. Olaf Heinrich, ředitel organizace Euregio Bavorský les – Šumava – Dolní Inn Kaspar Sammer a projektové manažerky Barbara Daferner a Vendula Maihorn.
Hlavním tématem tohoto přátelského setkání byla základní přeshraniční spolupráce, její rozvoj, budoucnost a možnosti, především potenciál této spolupráce pro oživení ekonomiky po pandemii koronaviru.
Školství, zdravotnictví, pracovní trh, ale také inovace a nové technologické trendy v oblasti digitalizace a Průmyslu 4.0. To jsou příklady projednávaných klíčových témat, kterým se partnerské regiony společně věnují v rámci Evropského regionu Dunaj-Vltava.
Jedna z velkých výzev současnosti, na kterých se Hana Hajnová a Dr. Olaf Heinrich shodli, je zabránit odlivu mladých a kvalifikovaných lidí za studiem či prací do velkých měst, jako je Mnichov, Vídeň a Praha, i s tím souvisejícím negativním důsledkům, jako jsou například oblasti mimo velká urbánní centra a stárnutí jejich populace.
Bavorsko je například v současnosti vystaveno rostoucímu odlivu zdravotnického personálu, především lékařů, do Skandinávie a Švýcarska. Kraj Vysočina trpí již řadu let nedostatkem pracovních sil, především v oblasti průmyslu a v technických profesích.
„Tím se otevírá prostor pro budoucí spolupráci na naší úrovni ERDV při hledání cest, jak nejen udržet mladé a kvalifikované lidi v regionech, ale získat pro ně také nové slibné obyvatele", vysvětlila Hana Hajnová. Možnosti vidí například v prohloubení spolupráce mezi středními a vysokými školami v regionech ERDV, v podpoře výuky jazyků na školách a v propojení oblasti vzdělávání s podniky a zaměstnavateli tak, aby vzdělávací nabídka odpovídala potřebám regionální ekonomiky a aktuálnímu stavu techniky. Zajištění cenově dostupných možností bydlení a veřejných služeb, ale také celkové utváření výhodných podmínek pro vysokou životní úroveň, práci a volný čas, to jsou neméně důležité předpoklady pro setrvání lidí v regionu, podotkl dolnobavorský předseda evropského regionu Dr. Heinrich.
Probíhající projekty a kooperační akce nejen v rámci Evropského regionu Dunaj-Vltava (ERDV) zasáhla koronavirová krize, která výrazně omezila možnosti setkávání a osobních kontaktů a zbrzdila rozvoj ekonomiky.
Současně však ERDV stojí na prahu nové etapy, která může přinést nové impulzy a možnosti spolupráce v nejrůznějších oblastech, od vzdělávání, jazykové ofenzívy, Průmyslu 4.0, elektroniky a digitalizace, přes rozvoj zdravotnictví a telemedicíny až po mezinárodní marketing pro turistický region. „Těšíme se na budoucí společné projekty a iniciativy pod vlajkou ERDV, které přispějí k zotavení ekonomiky a k dalšímu zvyšování životní úrovně v našem regionu a rozšíří pověst ERDV jako regionu s potenciálem pro budoucnost v národním i mezinárodním měřítku", uzavřeli oba předsedové jednání.