Rozhovor s ing. Janem Jirsou z Katedry technických studií Vysoké školy polytechnické v Jihlavě
Vážený pane inženýre,
mohl byste nám prosím blíže představit projekt „Síťování českých a rakouských testbedů pro průmysl 4.0"? Co bylo cílem tohoto projektu?
Cílem projektu bylo propojit odborná pracoviště, tzv. testbedy z České republiky a Rakouska, které se zabývají problematikou Průmyslu 4.0. Tento pojem je poměrně široký a zahrnuje v sobě např robotiku, průmyslové řídící systémy, inteligentní senzory, umělou inteligenci atd. V koncepci Průmyslu 4.0 by měli tyto jednotlivé stavební kameny kooperovat novým, efektivnějším způsobem. Cílem projektu bylo propojit tyto testbedy na profesní i osobní rovině a vytvořit platformu pro spolupráci ve vědecké a projektové oblasti. Projekt byl poměrně krátký. Realizace trvala pouze jeden rok, a proto byl kladen důraz především na navázání kontaktů a přípravu zázemí pro budoucí spolupráci.
Nedílnou součástí projektu bylo také vzdělávání veřejnosti. V této oblasti byly realizovány 3 přednášky na vybraná témata, které byly streamovány formou on-line přenosu a záznamy jsou k dispozici na webových stránkách projektu.
Kteří projektoví partneři se na projektu podíleli a jak byl projekt financován?
Ve smyslu projektových partnerů, zodpovědných za průběh projektu, figurovala na české straně Vysoká škola polytechnický Jihlava a v Rakousku asociace Verein Industrie 4.0 Österreich – die Plattform für intelligente Produktion. Skrze tyto instituce bylo v rámci projektu osloveno několik vysokých škol v ČR a Rakousku a společnost Compas Automatizace, zabývající se návrhem průmyslových řídících systémů. Tito partneři byli do projektu zapojeni formou externí spolupráce a podíleli je realizaci konkrétních projektových aktivit. Těmito partnery tedy byli:
- Ústav Výrobních strojů, systémů a robotiky FSI VUT Brno
- Ústav automatizace a informatiky FSI VUT Brno
- Ústav automatizace a měřící techniky FEKT VUT Brno
- Compas Automatizace s.r.o.
- Die Pilotenfabrik Industrie 4.0 TU Wien
- Die Digitale Fabrik der FH Technikum Wien
- FH St. Pölten University of Applied Sciences - Makers Electronic Lab
- Factory Lab FH Wiener Neustadt
- Johanes Kepler Universität - LIT Factory
- CSM am FH OO Campus Wels
Financován byl project z operačního programu Interreg
Jaké konkrétní výsledky tento projekt přinesl? Mohou z těchto výsledků profitovat i další regiony či aktéři v Evropském regionu Dunaj-Vltava?
Hlavním výsledkem projektu je především navázaná spolupráce mezi výše uvedenými institucemi. Aktuálně připravuje naše škola navazující projekt, ve kterém bychom se s některými z těchto partner již chtěli zabývat specifickými technickými tématy. Konkrétně standardizací podoby digitálního dvojčete dle specifikace Asset Administration Shell, kolegové z Brněnského UAMT vyjednali díky získaným kontaktům stáž na TU Wien pro své studenty doktorského program, v aktuálním letním semestru plánují kolegové z FH Wiener Neustadt přijet k nám do Jihlavy, abychom detailně probrali možnosti spolupráce, neboť zaměřením jsme si velice blízcí a navíc používáme vzájemně kompatibilní technické vybavení atd. Myslím, že projekt ukázal, že prostoru pro spolupráci máme velmi mnoho. Prakticky jediným omezujícím faktorem je čas a lidské zdroje jednotlivých pracovišť. Aktuálně jsme, alespoň my na VŠPJ, vytíženi tak, že musíme nabídky projektů a aktivit spíše odmítat. V budoucnu bychom ale rádi naši skupinu testbedů rozšířili o další pracoviště. Ať už formou postupného rozšiřování naší sítě nebo jejího napojení na některou z velkých celoevropských platforem.
Děkujeme za rozhovor!
Foto (zdroj)
Kontakt:
ing. Jan Jirsa
Katedra technických studií
____________________________________
Vysoká škola polytechnická Jihlava
Tolstého 16
586 01 Jihlava
tel: +420 567 141 246
e-mail: jan.jirsa@vspj.cz
Internet: www.vspj.cz
Další informace o projektu: Internet: https://www.at-cz.eu/cz/ibox/po-4-udrzitelne-site-a-institucionalni-spoluprace/281_testbed-exchange