Ing. Zdeněk Horák, prorektor na Vysoké škole polytechnické v Jihlavě (VSPJ), představí v rámci interview pro ERDV aktivity vysoké školy v oblasti průmyslu 4.0. VSPJ vlastní unikátní zařízení Cyber Physic Factory, které vysoké škole i průmyslovým partnerům pomáhá s transférem teoretických znalostí do průmyslové praxe na konkrétních aplikacích.
Jakou roli hraje na Vaší vysoké škole téma Průmysl 4.0?
doc. Ing. Zdeněk Horák, Ph.D. (prorektor pro tvůrčí a projektovou činnost):
Na naší škole je Průmysl 4.0 jedno ze stěžejních témat, kterým se dlouhodobě věnujeme a které se snažíme dále rozvíjet. VŠPJ realizuje v této oblasti velmi úzkou spolupráci s řadou průmyslových partnerů, se kterými řešíme společné projekty, probíhají školení pracovníků, probíhá společný vývoj a aplikovaný výzkum, kdy naše škola vlastní unikátní zařízení CP Factory, které nám i našim průmyslovým partnerům pomáhá s transformací teoretických znalostí do průmyslové praxe na konkrétních aplikacích.
Jaký projekt jste vytvořili? (CP Factory)
VŠPJ se podařilo v minulých letech získat prostředky z evropských fondů, díky kterým se nám podařilo vybudovat si špičkovou laboratoř ve které je umístěna Cyber Physic Factory od firmy Festo. Toto zařízení nám umožňuje realizovat aplikovaný výzkum a vývoj v širokém spektru oblastí, které zahrnuje problematika Průmyslu 4.0. Zařízení představuje nejen fyzické zařízení v podobně výrobní linky, ale má i rozměr ve virtuálním prostředí, kde lze simulovat stejné procesy jako ve fyzické továrně – proto je často toto zařízení nazýváno „virtuální továrnou". Na CP Factory lze simulovat téměř jakýkoliv výrobní proces automatické linky od výroby automobilů až po výrobu mobilních telefonů či jiných složitých zařízení. Obrovskou výhodou je, že lze k fyzickým výrobním zařízením „virtuálně" připojit jakékoliv další a můžeme tak sledovat jaký to může mít dopad na rychlost výroby, skladování dílů, návaznosti operací, síťovou komunikaci atd. Právě tato variabilita je pro naše partnery z průmyslu zcela zásadní, kdy si lze vyzkoušet například změny výrobních linek, seřízení výrobních zařízení atd. konkrétních výrobních podniků, aniž by bylo nutné výrobní linky v těchto podnicích zastavovat nebo zkoušet na prototypech s nesrovnatelně vyššími náklady.
Snahou VŠPJ je zpřístupnit tuto technologii partnerským středním školám, kdy se snažíme umožnit jim realizaci části výuky v našich laboratořích a představovat jim technologii Průmyslu 4.0
Jakou roli hraje VŠPJ v regionu?
Dlouhodobou snahou VŠPJ je být přirozeným centrem vzdělanosti v rámci regionu Kraje Vysočina, být partnerem pro aplikační sféru ale i samosprávu a nositelem nových myšlenek a technologií v regionu.
Co si přejete v oblasti přeshraniční spolupráce do budoucna?
Přeshraniční spolupráce funguje velmi dobře, kdy do budoucna bych si za naší školu přál snad jen snížení administrativní náročnosti spojené s přeshraniční spoluprací v rámci grantových projektů.