Čeští a němečtí vědci z výzkumného projektu UMTRIS navštívili laboratoř vysokých napětí na Českém učení technickém v Praze (ČVUT).
Také při použití olejů v transformátorech vysokého napětí hraje životní prostředí stále větší roli. Alternativní izolační kapaliny do transformátorů a jejich slučitelnost se životním prostředím se proto staly předmětem výzkumu v rámci projektu UMTRIS, který běží od léta 2017 a na kterém se společně podílejí vědci z Východobavorské vysoké školy technické (OTH) Regensburg a Amberg-Weiden, Západočeské univerzity v Plzni a pražského ČVUT.
Poté, co se partneři projektu, podpořeného Bavorsko-Českou vysokoškolskou agenturou (BTHA), setkali v Regensburgu a Plzni, byla teď na řadě návštěva výzkumných laboratoří na ČVUT v Praze. Tam hosty přivítal a seznámil se zařízením Ing. Jan Hlaváček. Návštěvu završila prohlídka specializované laboratoře vysokých napětí, ve které lze v rámci projektu zkoumat transformátorové oleje pod vysokou zátěží.
Na závěr prohlídky si účastníci vyměnili aktuální výsledky a debatovali o dalších krocích. Díky chemickému výzkumu a elektrickým měření bylo možné určit reakce různých transformátorových olejů. Celkovým cílem projektu je ověřit vlastnosti biologicky odbouratelných variant olejů, aby se docílilo dlouhodobého pozitivního dopadu na životní prostředí a spotřebu zdrojů.
Konkrétně se řešily otázky, které chemicky-fyzikální a technologické vlastnosti alternativních izolačních kapalin jsou relevantní a udržitelné pro konstrukce transformátorových olejů, jak lze zabránit nebezpečným výpadkům a požárům traf a v neposlední řadě částečnému vybíjení v aktivní části transformátoru.
Partneři projektu proto v příštích měsících provedou další simulace a pokusy, porovnají jejich výsledky, aby mohhli na konci projektu v roce 2020 zodpovět klíčové otázky projektu. Vědce přitom podporuje firma Starkstrom-Gerätebau GmbH Regensburg a Evropský region Dunaj-Vltava. Další setkání partnerů je naplánováno na jaro 2019 na OTH Amberg-Weiden.
Foto: Johannes Rauch, OTH Regensburg