Pojektu: "RING – Realizace znalostní platformy pro Technologie stejnosměrných systémů a vysokonapěťové akumulační technologie pro udržitelné a obnovitelné dodávky elektrické energie" Rozhovor s vedoucím výzkumným pracovníkem, DI (FH) Bernhardem Plankem, MSc., a docentem elektrotechniky Christophem Diendorferem, BSc., MSc., z Vysoké školy aplikovaných věd Horní Rakousko.
Vážený pane inženýre Planku,
můžete nám prosím blíže představit "RING – Realizace znalostní platformy pro technologie stejnosměrných systémů a vysokonapěťové akumulační technologie pro udržitelné a obnovitelné dodávky elektrické energie"? Co je cílem projektu?
Mnoho společností a podniků z Horního Rakouska a Bavorska využívá stávající odborné znalosti a zavedené standardy, aby se co nejlépe připravily na přechod na novou energetiku. Nové technologie v oblasti akumulace a stejnosměrných technologií, stejně jako rychlý vědecký pokrok posledních let, téměř znemožňují malým a středním podnikům vstřebat všechny poznatky. Pomocí znalostní platformy "RING" chceme udržet podniky v obraze, vytvořit další komunikační a diskusní sítě a rozvíjet porozumění výzvám v oblasti akumulace a aplikace stejnosměrného proudu. Cílem je diskutovat o tématech od jednoduché instalace až po složité výzkumné otázky, aby bylo možné objevit nový potenciál a otevřít tak nové produkty a trhy.
Kteří partneři se na projektu podílejí a jak je financován?
Účastníky projektu jsou Technologické centrum pro energetiku (TZE) při Vysoké škole Landshut v Ruhstorfu (Bavorsko, Německo) a Vysoká škola aplikovaných věd Horní Rakousko (FHOÖ) s kampusem ve Welsu (Horní Rakousko) jako Leadpartner. Projekt je ze 75 % financován z Evropského fondu pro regionální rozvoj (ERDF) na podporu přeshraničních projektů a také z veřejných zdrojů.
Jaké konkrétní výsledky a zjištění se očekávají? Mohou z těchto výsledků těžit i další regiony Evropského regionu Dunaj-Moldava?
Nové poznatky ve znalostní platformě by měly zefektivnit akumulátory. V současné době se zkoumají specifické procesy nabíjení v magnetickém poli, aby se zjistilo, zda kapacita zůstává stejná po delší dobu nabíjení, a zda je tedy možná delší životnost článků. Další nedestruktivní analýzy, např. pomocí rentgenové počítačové tomografie, lze využít k identifikaci dalších vlastností článků a jednotlivých komponent, které obvykle souvisejí s výrobou. Z dlouhodobého hlediska tento projekt pomůže výrazně rozšířit síť spolupráce mezi FHOÖ, TZE a četnými podnikovými partnery z regionu. Dosažené výsledky budou přínosem i pro další evropské regiony.
Děkuji Vám za rozhovor.
Kontakt:
DI (FH) Bernhard Plank, MSc
Research Project Manager Computed Tomography & Koordinator H2-Forschungszentrum
University of Applied Sciences Upper Austria
FH OÖ Forschungs & Entwicklungs GmbH
Stelzhamerstraße 23 | 4600 Wels/Austria
Tel.: +43 (0)50804-44408
E-Mail: bernhard.plank@fh-wels.at
Web: www.fh-ooe.at oder www.3dct.at
Foto: Skupinová fotografie projektového týmu RING spolu s přednášejícími z podnikatelské sféry a vysokého školství během prvního workshopu RING na FHOÖ ve Welsu v dubnu 2024. Foto von Lukas Behammer, FHOÖ