Rozhovor s Astrid Heindelovou, výzkumnou pracovnicí a koordinátorkou projektu, Vysoká škola v Landshutu
Vážená paní Heindelová,
Jaký je hlavní cíl projektu Danube Indeet a jaké výzvy v Podunají řeší?
Projekt Danube Indeet vyvíjí integrovaný energetický systém, který spojuje elektromobilitu, využití vodíku a výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů. Cílem je podpořit energetickou transformaci v Podunají a učinit rozšíření obnovitelných zdrojů energie finančně životaschopným, aby bylo možné překonat výzvy, kterým region čelí.
Jak vznikl nápad na tento projekt a kdo jsou hlavní aktéři?
V Centru energetických technologií na Vysoké škole v Landshutu pracujeme na různých technologiích skladování a přeměny energie, včetně baterií a zelených plynů, jako je vodík. Naše zkušenosti z předchozího projektu DanuP-2-Gas jsou začleněny do projektu Danube Indeet a spojili jsme naše odborné znalosti, protože jsme přesvědčeni, že udržitelná transformace v energetice může být úspěšná pouze tehdy, pokud se budeme zabývat vzájemně se doplňujícími technologiemi. Celkem spolupracujeme s jedenácti partnery z Rakouska, Slovenska, Rumunska, Srbska, České republiky, Bosny a Hercegoviny, Černé Hory a Maďarska. Zvláště důležité je pro nás aktivní zapojení pilotních obcí, proto jsou plnohodnotnými partnery Markt Ruhstorf v Bavorsku, sdružení měst AIDA v Rumunsku a obec Ulcinj v Černé Hoře. Spolupráce probíhá harmonicky a je podporována pravidelnými setkáními a březnovou zahajovací akcí, na které se partneři mohli osobně poznat.
Jaká specifická opatření a činnosti jsou v rámci projektu realizovány?
Vyvíjíme optimalizační nástroj, který pomáhá městům, obcím a energetickým agenturám plánovat energetické huby podle místních podmínek. Markt Ruhstorf je jednou ze šesti pilotních obcí, ve kterých shromažďujeme údaje o elektromobilitě, počtu elektromobilů, dobíjecích stanicích a výrobě energie z obnovitelných zdrojů. Zjišťujeme také místní poptávku po vodíku a možnosti výroby zeleného vodíku z přebytků energie. Tyto údaje slouží jako podklad pro optimalizační nástroj, který vypočítává, jaká technická konstelace má pro konkrétní lokalitu ekonomický smysl. Cílem je pomocí ekonomických analýz a vývoje obchodních modelů vytvořit základ pro investice, i když v rozpočtu projektu nemáme žádné investiční prostředky.
Jak projekt přispívá k udržitelnému rozvoji a ochraně životního prostředí v Podunají?
V ideálním případě vyvoláme investice do elektromobility a výroby zeleného vodíku. Tyto další možnosti skladování a přeměny zelené elektřiny umožní větší rozšíření systémů obnovitelné energie bez zatížení rozvodné sítě a přispějí k udržitelné transformaci dopravy. Zelený vodík lze využít k dekarbonizaci průmyslových provozů, které jsou na vodíku závislé.
Jaké inovativní přístupy nebo technologie se používají v projektu Danube Indeet?
Technologie, jako je obousměrné nabíjení a integrace elektrických vozidel jako mobilních zásobníků energie, již fungují, ale zatím nejsou rozšířené. Náš holistický koncept, který propojuje energetiku a dopravu, je nový a je podpořen optimalizačním nástrojem. Velký důraz klademe na uživatelsky přívětivé rozhraní, aby hlavní cílové skupiny - obce, města a energetické agentury - mohly nástroj efektivně využívat.
Jakou roli hrají v tomto projektu vysoké školy a vědecké instituce?
Vysoké školy a univerzity jsou zodpovědné za rozvoj koncepce, která spojuje elektromobilitu a energetiku. Záhřebská univerzita programuje související nástroj a doprovází vědecky všechny aktivity. To zahrnuje zpracování optimalizačního nástroje ve formě vědecké publikace a analýzu míry přijatelnosti a právních rámcových podmínek. Pro dosažení praktických výsledků je nezbytná spolupráce s partnery z veřejného a občanského sektoru.
Jakých výsledků bylo dosud v rámci projektu dosaženo a jak jsou tyto výsledky měřeny?
Projekt byl zahájen v lednu 2024, takže se zatím soustředil především na položení základů pro další aktivity. Záhřebská univerzita již předložila koncept optimalizačního nástroje, který byl předán partnerům projektu a zúčastněným stranám. Další výsledky se očekávají v průběhu roku 2025 a zejména v první polovině roku 2026.
Jaký prospěch z projektu mají místní komunity a partnerské země?
V ideálním případě získá šest pilotních obcí určitou formu energetického poradenství, které jim pomůže co nejlépe naplánovat rozšíření jejich infrastruktury. Místní obyvatelstvo by mělo mít z transformace energetiky a dopravy finanční prospěch prostřednictvím sociálně životaschopných obchodních modelů. Optimalizační nástroj a jeho výsledky budou k dispozici i městům a obcím, které nejsou do projektu přímo zapojeny, aby mohly navázat na zkušenosti pilotních obcí.
Jaké dlouhodobé dopady si od projektu slibujete, zejména pro podunajský region?
Dlouhodobým cílem je urychlit transformaci energetiky a dopravy inteligentním propojením obou sektorů a přispět tak ke klimatické neutralitě.
Děkujeme za rozhovor a přejeme mnoho úspěchů při realizaci projektu.
------------------------
Kontakt:
Astrid Heindel
wissenschaftliche Mitarbeiterin | Projekt Danube Indeet
Hochschule Landshut I University of Applied Sciences
Technologiezentrum Energie
Wiesenweg 1, 94099 Ruhstorf an der Rott
Tel. +49 (0) 8531 - 91404468
Astrid.Heindel@haw-landshut.de
www.technologiezentrum-energie.de
Plakát: Balázs Kiss