28. 11. 2024
Vysoké školy Energie & Doprava

Rozhovor s Miriam Bleckovou, M.A., výzkumnou pracovnicí projektu BioH2Region, Vysoká škola v Landshutu

Vážená paní Blecková, můžete nám prosím poskytnout přehled o projektu BioH2Region?
Jaké jsou hlavní cíle projektu a kteří partneři se na něm podílejí? Jak je projekt financován?


Cílem projektu BioH2Region je vytvořit inovativní přeshraniční kompetenční prostor pro biogenní vodík a zelené plyny v Bavorsku a Rakousku. Zaměřuje se na podporu trvalé meziregionální výměny s podniky z projektové oblasti. Centrum energetických technologií sleduje tento cíl společně s Odbornou vysokou školou Horní Rakousko pro výzkum a vývoj s.r.o. jako vědeckým partnerem a institutem CENTOURIS Univerzity v Pasově, místní agenturou Business Upper Austria spolkové země Horní Rakousko a Salcburskou inovační a místní agenturou (Innovation Salzburg) jako diseminačními partnery. Projekt je financován v rámci programu Interreg VI-A Bavorsko/Německo-Rakousko. Celkový rozpočet projektu BioH2Region činí 1.367.419,20 EUR (finanční prostředky z EFRR a vlastní příspěvky partnerů).


Jak vznikl nápad na projekt BioH2Region a jakou výzvu byste s ním chtěli řešit?


Bavorsko-rakouské příhraničí se v současné době potýká s regionálními problémy. Například ochota regionálních malých a středních podniků inovovat je nízká a v programové oblasti je jen několik silných inovačních subjektů. To vede k regionální nerovnováze, kterou má projekt BioH2Region řešit. Podniky mají být informovány o využívání biogenní vodíkové technologie prostřednictvím cílených informačních a poradenských služeb. Tím se zvýší šance, že malé a střední podniky v programové oblasti budou tuto technologii využívat, což následně povede ke zvýšení regionální tvorby hodnot a přispěje k transformaci energetiky. Zvyšuje také konkurenceschopnost podniků v regionu a má pozitivní dopad na současný nedostatek kvalifikované pracovní síly.


Jaké technologie nebo postupy se v rámci projektu používají k výrobě bio-vodíku?
Projekt BioH2Region využívá různé technologie k výrobě ekologických plynů (vodíku a obnovitelného metanu), především s využitím biogenních surovin. Jedná se o bioplyn, plyny z termochemické přeměny biogenních zbytkových a odpadních materiálů a vodík z elektrolýzy. Konkrétně se využívá tmavá fermentace a zplyňování biomasy s následnou biologickou výměnou vodního plynu. To umožňuje přeměnit CO obsažený v plynech z biomasy na další vodík a CO2, takže v biogenních surových plynech lze dosáhnout obsahu vodíku více než 60 % objemu. Další technologií je pyrolýza metanu obsaženého v bioplynu, při níž vzniká vysoce čistý vodík se záporným obsahem CO2 a uhlíku. Takto vzniklý uhlík lze buď zachytit, nebo dále využít. Elektrochemickou separací vodíku se dosahuje čistoty až 5,0 (čistota 99,999 %).


Jakých konkrétních výsledků nebo milníků bylo dosud dosaženo nebo jaké se očekávají?
Zahájení projektu se všemi partnery proběhlo 8. srpna 2024 v Centru energetických technologií v Ruhstorfu. Vzhledem k tomu, že projekt byl zahájen teprve nedávno, nejsou v současné době k dispozici ještě žádné konkrétní výsledky. K milníkům projektu BioH2Region patří prezentace osvědčených postupů z regionálního hospodářství a také roadshow v Bavorsku a Rakousku, které slouží k transferu znalostí a podpoře dialogu mezi výzkumem, průmyslem a veřejností.


Do jaké míry může projekt přispět k rozvoji udržitelného vodíkového hospodářství v regionu?
Cílené přístup k regionálnímu hospodářství a rozhodovacím orgánům v programové oblasti Bavorsko-Rakousko je prvním krokem ke zvýšení informovanosti zúčastněných stran. Cílený transfer znalostí a výměna zkušeností umožní regionálním malým a středním podnikům přijímat kvalifikovaná a udržitelná rozhodnutí týkající se využívání vodíkových technologií. Tím se zvyšují šance na uplatnění v regionu, což prospívá vytváření regionálních hodnot. V důsledku toho podniky profitují, zůstávají konkurenceschopné, přitahují kvalifikovanou pracovní sílu a zvyšují svou přidanou hodnotu. To pomáhá dlouhodobě ukotvit vodíkové hospodářství v regionu.


Jaké strategie jste vyvinuli pro využití výsledků i po skončení projektu?


Přeshraniční kompetenční centrum bude k dispozici všem účastníkům a zájemcům i po skončení projektu BioH2Region. Tím bude zajištěno, že informace budou moci být i nadále využívány a budou implementována řešení pro malé a střední podniky. Centrum energetických technologií a Odborná vysoká škola Horní Rakousko jako veřejné výzkumné instituce zůstanou kontaktními partnery pro podniky, které se zajímají o vodíkové technologie, i po skončení projektu. Vzhledem k tomu, že obě instituce průběžně provádějí výzkum v této oblasti, budou i v budoucnu získávat nové a další poznatky o biogenním vodíku a ekologických plynech.

 

Děkujeme za rozhovor a přejeme hodně štěstí při realizaci cílů projektu!

 

Kontakt:

Miriam Bleck, MA
Wissenschaftliche Mitarbeiterin | Projekt BioH2Region

Hochschule Landshut I University of Applied Sciences

Technologiezentrum Energie
Wiesenweg 1, 94099 Ruhstorf an der Rott
Tel. +49 (0)8531 – 914 044 45

miriam.bleck@haw-landshut.de
www.technologiezentrum-energie.de

 

Foto 1: Účastníci projektu na zahajovacím setkání v TZE: Robert Hahn, Prof. Dr. Raimund Brotsack, Dr. Stefan Mang, Nayrana Daborer-Prado, Josef Harasser, Sebastian Hirsch, Julia Weyermayr, Dr. Werner Balika, Prof. Dr. Bernhard Zettl, Michaela Streicher, Miriam Bleck, Gayaneh Issayan, Dr. Reinhart Schwaiberger (zleva doprava). (Foto: Hans Nöhbauer)

Foto 2: Vědecký vedoucí projektu v TZE, Prof. Dr. Raimund Brotsack, se zasazuje o výrobu zelených plynů, jako je vodík a obnovitelný metan. (Foto: Vysoká škola Landshut)


Zpět
Mapa
Letní brigády v ERDV

Letní brigády v ERDV

Získejte zkušenosti

Archiv článků
Ikona

Poznej Evropský region

28 barokních kulturních pokladů

28 barokních kulturních pokladů

28 barokních kulturních pokladů

Místní poklady

Místní poklady

Tradice, kterou nelze uložit do muzea

Videoprezentace některých vysokých škol

Videoprezentace některých vysokých škol

Studenti ukazují, co je populární Vysoké školy v regionu tří zemí nyní také v obraze a zvuku

Série podcastů o zdravotní péči

Série podcastů o zdravotní péči

Průvodce vysokými školami

Průvodce vysokými školami

Příručka o vysokých školách v Evropském regionu

Best Practice Projekty

Best Practice Projekty

Z oblasti vysokoškolského vzdělávání

Letní brigády v ERDV

Letní brigády v ERDV

Získejte zkušenosti

Fotobanka ERDV

Fotobanka ERDV

Fotografie k širokému užití

28 hradů a zámků

28 hradů a zámků

Objevte výjimečnou památku

28 nejhezčích okružních výletů pro pěší

28 nejhezčích okružních výletů pro pěší

Výlety napříč Evropským regionem

28 nejhezčích jednodenních výletů

28 nejhezčích jednodenních výletů

Na kole skrz Evropský region

28 tradičních receptů

28 tradičních receptů

Vaříme s Evropským regionem

TIPY na muzea a galerie

TIPY na muzea a galerie

Mnohostranná nabídka

Vaříme dobře

Vaříme dobře

Chutě Evropského regionu

Dvoujazyčnost v ERDV

Dvoujazyčnost v ERDV

Naše nabídka

Glosář

Glosář

Glosář

Moderní obce

Moderní obce

Hovoříme o příkladech digitalizace

Databanka obcí

Databanka obcí

Celkový přehled všech obcí po celém regionu ERDV

Inspirace k moderní obci

Inspirace k moderní obci

Příklady digitalizace online