Rozhovor s Miriam Bleckovou, M.A., výzkumnou pracovnicí projektu BioH2Region, Vysoká škola v Landshutu
Vážená paní Blecková, můžete nám prosím poskytnout přehled o projektu BioH2Region?
Jaké jsou hlavní cíle projektu a kteří partneři se na něm podílejí? Jak je projekt financován?
Cílem projektu BioH2Region je vytvořit inovativní přeshraniční kompetenční prostor pro biogenní vodík a zelené plyny v Bavorsku a Rakousku. Zaměřuje se na podporu trvalé meziregionální výměny s podniky z projektové oblasti. Centrum energetických technologií sleduje tento cíl společně s Odbornou vysokou školou Horní Rakousko pro výzkum a vývoj s.r.o. jako vědeckým partnerem a institutem CENTOURIS Univerzity v Pasově, místní agenturou Business Upper Austria spolkové země Horní Rakousko a Salcburskou inovační a místní agenturou (Innovation Salzburg) jako diseminačními partnery. Projekt je financován v rámci programu Interreg VI-A Bavorsko/Německo-Rakousko. Celkový rozpočet projektu BioH2Region činí 1.367.419,20 EUR (finanční prostředky z EFRR a vlastní příspěvky partnerů).
Jak vznikl nápad na projekt BioH2Region a jakou výzvu byste s ním chtěli řešit?
Bavorsko-rakouské příhraničí se v současné době potýká s regionálními problémy. Například ochota regionálních malých a středních podniků inovovat je nízká a v programové oblasti je jen několik silných inovačních subjektů. To vede k regionální nerovnováze, kterou má projekt BioH2Region řešit. Podniky mají být informovány o využívání biogenní vodíkové technologie prostřednictvím cílených informačních a poradenských služeb. Tím se zvýší šance, že malé a střední podniky v programové oblasti budou tuto technologii využívat, což následně povede ke zvýšení regionální tvorby hodnot a přispěje k transformaci energetiky. Zvyšuje také konkurenceschopnost podniků v regionu a má pozitivní dopad na současný nedostatek kvalifikované pracovní síly.
Jaké technologie nebo postupy se v rámci projektu používají k výrobě bio-vodíku?
Projekt BioH2Region využívá různé technologie k výrobě ekologických plynů (vodíku a obnovitelného metanu), především s využitím biogenních surovin. Jedná se o bioplyn, plyny z termochemické přeměny biogenních zbytkových a odpadních materiálů a vodík z elektrolýzy. Konkrétně se využívá tmavá fermentace a zplyňování biomasy s následnou biologickou výměnou vodního plynu. To umožňuje přeměnit CO obsažený v plynech z biomasy na další vodík a CO2, takže v biogenních surových plynech lze dosáhnout obsahu vodíku více než 60 % objemu. Další technologií je pyrolýza metanu obsaženého v bioplynu, při níž vzniká vysoce čistý vodík se záporným obsahem CO2 a uhlíku. Takto vzniklý uhlík lze buď zachytit, nebo dále využít. Elektrochemickou separací vodíku se dosahuje čistoty až 5,0 (čistota 99,999 %).
Jakých konkrétních výsledků nebo milníků bylo dosud dosaženo nebo jaké se očekávají?
Zahájení projektu se všemi partnery proběhlo 8. srpna 2024 v Centru energetických technologií v Ruhstorfu. Vzhledem k tomu, že projekt byl zahájen teprve nedávno, nejsou v současné době k dispozici ještě žádné konkrétní výsledky. K milníkům projektu BioH2Region patří prezentace osvědčených postupů z regionálního hospodářství a také roadshow v Bavorsku a Rakousku, které slouží k transferu znalostí a podpoře dialogu mezi výzkumem, průmyslem a veřejností.
Do jaké míry může projekt přispět k rozvoji udržitelného vodíkového hospodářství v regionu?
Cílené přístup k regionálnímu hospodářství a rozhodovacím orgánům v programové oblasti Bavorsko-Rakousko je prvním krokem ke zvýšení informovanosti zúčastněných stran. Cílený transfer znalostí a výměna zkušeností umožní regionálním malým a středním podnikům přijímat kvalifikovaná a udržitelná rozhodnutí týkající se využívání vodíkových technologií. Tím se zvyšují šance na uplatnění v regionu, což prospívá vytváření regionálních hodnot. V důsledku toho podniky profitují, zůstávají konkurenceschopné, přitahují kvalifikovanou pracovní sílu a zvyšují svou přidanou hodnotu. To pomáhá dlouhodobě ukotvit vodíkové hospodářství v regionu.
Jaké strategie jste vyvinuli pro využití výsledků i po skončení projektu?
Přeshraniční kompetenční centrum bude k dispozici všem účastníkům a zájemcům i po skončení projektu BioH2Region. Tím bude zajištěno, že informace budou moci být i nadále využívány a budou implementována řešení pro malé a střední podniky. Centrum energetických technologií a Odborná vysoká škola Horní Rakousko jako veřejné výzkumné instituce zůstanou kontaktními partnery pro podniky, které se zajímají o vodíkové technologie, i po skončení projektu. Vzhledem k tomu, že obě instituce průběžně provádějí výzkum v této oblasti, budou i v budoucnu získávat nové a další poznatky o biogenním vodíku a ekologických plynech.
Děkujeme za rozhovor a přejeme hodně štěstí při realizaci cílů projektu!
Kontakt:
Miriam Bleck, MA
Wissenschaftliche Mitarbeiterin | Projekt BioH2Region
Hochschule Landshut I University of Applied Sciences
Technologiezentrum Energie
Wiesenweg 1, 94099 Ruhstorf an der Rott
Tel. +49 (0)8531 – 914 044 45
miriam.bleck@haw-landshut.de
www.technologiezentrum-energie.de
Foto 1: Účastníci projektu na zahajovacím setkání v TZE: Robert Hahn, Prof. Dr. Raimund Brotsack, Dr. Stefan Mang, Nayrana Daborer-Prado, Josef Harasser, Sebastian Hirsch, Julia Weyermayr, Dr. Werner Balika, Prof. Dr. Bernhard Zettl, Michaela Streicher, Miriam Bleck, Gayaneh Issayan, Dr. Reinhart Schwaiberger (zleva doprava). (Foto: Hans Nöhbauer)
Foto 2: Vědecký vedoucí projektu v TZE, Prof. Dr. Raimund Brotsack, se zasazuje o výrobu zelených plynů, jako je vodík a obnovitelný metan. (Foto: Vysoká škola Landshut)