
Hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek přijal tento týden prezidenta Zemského sněmu Horního Rakouska Viktora Sigla. Hlavním důvodem pro pracovní setkání byla diskuze nad konkrétními oblastmi další spolupráce obou regionů nejen v Evropském regionu Dunaj – Vltava. Znalostní platforma, kterou v tomto uskupení řídí Kraj Vysočina – kvalifikované pracovní síly a pracovní trh, se bude v letech 2014 – 2020 zaměřovat především na oblasti spojené s vědou, výzkumem, inovacemi, vzděláváním, trh práce a kvalifikaci, dále na sociálních oblast a kulturu.
Hejtman Jiří Běhounek zopakoval, že Vysočina stále hledá aktivní partnery pro přípravu projektů ve vzdělávání, především ve výuce jazyků. Rakouská strana nabízí úzkou spolupráci strojírenských firem. V tomto ohledu jsou rakouské firmy otevřenější a vstřícnější, využívají sílu klastrů, společně se organizují a řeší dohromady stejné problémy. Podobnou spolupráci chtějí nabídnou i firmám z Vysočiny. „Naše strojírenské podniky jsou silně orientovány na expanzi, ale důsledně dbají na vysokou kvalifikaci a odpovídající vzdělání. Problémem spolupráce je jazyková bariéra. Proto výuku němčiny podporujeme," uvedl Viktor Sigl s tím, že dnes už ale není výjimkou, že i v Rakousku komunikují velké firmy pouze anglicky.
„Kraj Vysočina chce do budoucna být nápomocen při navazování vztahů na úrovni vysokého školství v obou regionech. Už nyní jsou oslovováni partneři projektů z vysokých škol ve Vídni, hledáme vhodné kontakty na Dunajskou univerzitu v Kremži a rádi bychom více mluvili a rozvíjeli spolupráci na projektech ve specializovaném pracovišti Akademie Věd Centre of Excellence Telč, kde se věnují problematice klimatických a povětrnostních jevů a záchraně a zachování kulturního dědictví," doplnil Martin Hyský, radní Kraje Vysočina pro oblast regionálního rozvoje.
Prezidenta Zemského sněmu Viktora Sigla na Vysočinu doprovodila vedoucí kanceláře Evropského regionu Dunaj Vltava Romana Sadravetz.