
V rozhovoru s odborníkem na EDM Prim. Dr. Seline Rackl seznamuje s projektem Interreg V-A SK-AT "Bridges for Birth".
Paní primářka Dr. Seline Rackl je vedoucí gynekologicko-porodnického oddělení Zemské
kliniky Hainburg (Dolní Rakousko). Po studiu medicíny na vídeňské univerzitě absolvovala
odbornou přípravu v oboru všeobecné lékařství a specializační vzdělávání k atestaci. Paní
Dr. Rackl podnikla v roce 1999 zahraniční misi, v rámci které v polní nemocnici Athum Alba
v Albánii o své vůli vybudovala a vedla gynekologicko-porodnické oddělení. V rámci
projektu mezi Dolním Rakouskem a Slovenskem Interreg V-A SK-AT „Bridges for Birth"
hraje klíčovou roli při rozvíjení spolupráce nemocnic v oboru neonatologie.
Zemská klinika Hainburg se nachází přímo na dolnorakousko-slovenské hranici. Jaký význam má projekt EU „Bridges for Birth" pro přeshraniční poskytování zdravotní péče?
V rámci projektu Interreg V-A SK-AT „Bridges for Birth" byla vybudována spolupráce mezi zemskou klinikou zde v Hainburgu a Dětskou fakultní nemocnicí Bratislava, abychom dále posílili péči o novorozence v našem příhraničním regionu. Díky přítomné dětské lékařce a kooperaci se Zemskou klinikou Gänserndorf-Mistelbach je v Hainburgu nepřetržitě zajištěna primární i následná zdravotní péče o novorozence.
V rámci projektu bylo navíc umožněno, aby ve velmi vzácných případech, kdy je o novorozence po porodu nutné dále pečovat, resp. dále monitorovat určité hodnoty, mohl být proveden převoz do nemocnice v Bratislavě, která je vzdálena jen 16 km. Toto zaopatření lidí v místě bydliště doplňuje stávající možnosti a umožňuje rychle a včas poskytnout zdravotní péči. Jsme živoucí a stále více srůstající region, přeshraniční spolupráce proto prospívá především také rodinám se slovenskými kořeny.
Jak funguje praktická spolupráce mezi Zemskou klinikou Hainburg a Národním ústavem dětských chorob v Bratislavě?
V létě 2021 se podařilo dokončit poslední přípravy a v listopadu loňského roku poté došlo k prvnímu úspěšnému přeshraničnímu transferu do Bratislavy. S našimi kolegy a kolegyněmi v Bratislavě si pravidelně vyměňujeme poznatky a spolupráce funguje velmi dobře a profesionálně. Velký dík patří také naší dětské lékařce, díky jejímuž neúnavnému nasazení můžeme nyní tento projekt úspěšně realizovat.
Mohou z poznatků projektu profitovat jiné příhraniční regiony (ERDV)?
Každá nemocnice v blízkosti hranic stojí dříve či později před otázkou, zda by nemělo smysl vykouknout ze své bubliny a spolupracovat. Hranice denně překračujeme při cestě za prací, vzděláním nebo volnočasovými aktivitami – proč by to nemělo platit i o našem zdraví?
V posledních letech jsme zvládli vytvořit solidní základ pro naši nynější spolupráci. Z medicínského hlediska je další možnost zdravotní péče velkým plusem, krátká vzdálenost do Bratislavy rovněž.
Bližší informace
• Iniciativa Healthacross: https://www.healthacross.at/projekte/bridges-for-birth-b4b
• Tiskové sdělení Zemské kliniky Hainburg: https://hainburg.lknoe.at/landesklinikum-hainburg/pressemeldungen/newsdetail/eu-projekt-bridges-for-birth-erster-erfolgreicher-transport-eines-neugeborenen