
Rozhovor s hlavní projektovou manažerkou Jihočeské centrály cestovního ruchu Ing. Evou Borsányi o mezinárodním projektu Zlatá stezka.
Cestovní ruch má v Jihočeském kraji pod palcem Jihočeská centrála cestovního ruchu, která mimo jiné realizuje různé přeshraniční projekty zaměřené na cestovní ruch.
Zde Vám přinášíme rozhovor s manažerkou jednoho z nich, projektu "Zlatá stezka".
Co se skrývá pod názvem projektu Zlatá stezka? Můžete nám přiblížit o jaký projekt se jedná?
Projekt Zlatá stezka s podtitulem „síť turistických cest na Zelené střeše Evropy" je projektem v rámci přeshraniční spolupráce Česká republika – svobodný stát Bavorsko, který realizují tři partneři ze třech regionů. V jižních Čechách jsme to my jako Jihočeská centrála cestovního ruchu, druhým českým partnerem je Plzeňský kraj a v Bavorsku je to Turistický spolek Východní Bavorsko se sídlem v Regensburgu. Zlatá stezka je dálková pěší trasa, která v Čechách navazuje na stejnojmennou síť ve východním Bavorsku – Goldsteig, s níž je propojena přeshraničními pěšími cestami.
Jak dlouho jste se na projekt připravovali? Bylo to obtížné? Setkali jste se s nějakými překážkami?
Příprava i realizace projektu trvala přes tři roky. Nejtěžší bylo vymyslet, kudy v terénu by měla stezka vést. To se nám podařilo i díky skvělé spolupráci s Klubem českých turistů a také díky pracovníkům regionálních agentur v jižních Čechách a Plzeňském kraji, kteří osobně celou plánovanou trasu prošli. Na workshopech v místech plánované trasy jsme pak vysvětlovali náš záměr, s tím, že nejde o obnovu historických Zlatých stezek. Náš projekt na historické Zlaté stezky samozřejmě navazuje, ale propojuje i další historické obchodní trasy, jako byla Vintířova stezka nebo Zlatá cesta.
Kudy Zlatá stezka vlastně vede? A jak je vyznačena?
Hlavní trasa Zlaté stezky vstupuje do Čech na hraničním přechodu České Žleby/Bischofsreut a ubírá se po historické Zlaté stezce územím Národního parku Šumava přes Volary, Prachatice a Vimperk do Kašperských Hor, kde vstupuje do Plzeňského kraje. Tam pokračuje přes Hartmanice, Nýrsko, Domažlice, Tachov až do Chodové Plané. Hlavní trasu s bavorskou Goldsteig spojují tzv. propojovací trasy, kterých je celkem deset a vedou malebnou krajinou Šumavy a Českého lesa do Bavorského a Hornofalckého lesa. U nás v jižních Čechách máme ještě dvě tzv. trasy přiváděcí, díky kterým se na Zlatou stezku můžete dostat z Českých Budějovic a Strakonic. Trasy vedou po značených stezkách Klubu českých turistů a jsou vyznačený logem stezky ve tvaru oranžového „S" pro hlavní trasu a modrého „S" pro trasy propojovací a přiváděcí. Vedle značení najdete na Zlaté stezce i informační tabule a odpočívky.
Jak dlouhá je Zlatá stezka a za jak dlouho je možné ji projít? Je vůbec možné projít ji v kuse?
Hlavní trasa české Zlaté stezky měří 289 kilometrů, celková délka tras na území Jihočeského a Plzeňského kraje je 631 km. U nás v jižních Čechách je to asi polovina. Celá síť včetně bavorské Goldsteig měří přes 2 000 km. Dá se zde tedy strávit hezký prodloužený víkend, ale také 14 dní. Podle toho, jak má kdo čas a jak se cítí.
Existuje nějaká mapa či průvodce, který nás se stezkou seznámí?
V rámci projektu vznikl soubor tištěných materiálů, který se skládá z přehledné mapy Zlaté stezky, etapového průvodce v Čechách a v Bavorsku a jednotlivé trasy mají i své podrobné mapy. Najdete v nich samozřejmě i informace o přírodních a kulturních atraktivitách po trase. Turistům je k dispozici i web Zlaté stezky www.zlatoustezkou.cz, kde najdou veškeré informace o projektu i jednotlivých trasách včetně mapového portálu. Tento web navazuje na web bavorských partnerů www.goldsteig-wandern.de.
Interview v plném znění je pro Vás připraveno zde.