Pod titulem „Digitální Inovace a Virtuální zážitky” pořádala hornorakouská agentura Business Upper Austria ve spolupráci s Education Group GmbH a Evropským regionem Dunaj-Vltava na konci června akci, která byla zcela ve znamení vzdělání a pokračujícího vzdělávání budoucnosti. Kromě napínavých zážitků z virtuální a rozšířené reality proběhla také soutěž projektů, ve které zvítězili dva studenti z odborné školy technické Haslach (TFS). Mladým expertům pogratuloval i Markus Achleitner, zemský rada Horního Rakouska pro hospodářství a Evropu.
Inovace nezačínají až v profesním životě, ale mnohem dříve. Také z tohoto důvodu byli studenti při zahájení akce v Ars Electronica Center středem pozornosti. Dokázali, že digitalizaci zvládají na jedničku. V pětiminutových prezentacích představili studenti své digitalizované projekty odborné porotě, ve které zasedli společností VIINGO GmbH, Netural GmbH, Soma Reality GmbH a Jihočeského vědeckého parku.
Studenti z Haslachu vyhráli s lékařským lehátkem
Vítězi se stali Severin Prorok a Xaver Huber z odborné školy technické Haslach (TFS). Porotu přesvědčili svým „lékařským lehátkem pro ozařování“. „Je pro mě vždy velmi hezké, když naši studenti a studentky mohou ukázat, že zvládají držet krok se studenty a studentkami vyšší školy technické (HTL). Pro nás jako pro školu, rodiče a také veřejnost je to velmi důležité“, s potěšením říká ředitelka Hildegard Prem a učitel Walter Pechmann. Lékařské lehátko je ozvučeno frekvencemi Solfeggio a řízeno technologií Loxon. Lehátko je určené k léčbě a relaxaci uživatelů. Na otázku poroty, zda bylo již testováno a přineslo pozitivní výsledky, Severin Prorok a Xaver Huber odpověděli: “Lehátko otestovala naše paní ředitelka. Cítila se tak uvolněně a odpočatě, že nechtěla vůbec dolů.“ Za svůj úspěch obdrželi pro celou třídu návštěvu společnosti VIINGO GmbH v Ennsu a následnou prohlídku nejstaršího rakouského města ve smíšené realitě.
Od digitální krajské knihovny k zakódování
Na druhém místě se umístili Filip Netolický a Michal Krásný ze SPŠ stavební ak. Stanislava Bechyně z regionu Vysočina, a to s projektem „Krajská knihovna metodou BIM“. Místo třetí obsadil tým z HTL Leonding ve složení: Philip Kronsteiner, Christoph Maureder, Oliver Resch a Florian Veith s projektem „New Horizon“. Studenti dokázali srozumitelným a hravým způsobem předvést, jak kódování funguje. Za tímto účelem navrhli užití místnosti „Deep Space“ v Ars Electronica Centers. Markus Achleitner, zemský radní Horního Rakouska pro hospodářství a Evropu, byl hostem slavnostního předávání cen a poblahopřál studentům k jejich skvělým výsledkům: „Je působivé, s jakou motivací a jak profesionálně přistupují tito mladí lidé k digitalizaci. Těším se z jejich nasazení a ve vítězích vídím velký potenciál pro digitalizační témata v budoucnosti.“
Virtuální realita podporuje medicínu a vzdělávání
Odpoledne bylo celé ve znamení virtuální (VR) a rozšířené reality (AR). VR a AR mohou usnadnit a zefektivnit učení, výuku a školení, přinést velký pokrok ve zdravotnictví a mnoho dalšího. Odborníci z podnikatelského a vzdělávacího sektoru vhodně představili stávající řešení VR a AR ve vzdělávání a odborné přípravě a vysvětlili jejich výhody. Martin Sighart z Netural GmbHpředstavil projekt „VR 4 Mind & Motion – Virtual Reality Training for People with Dementia“,který je podporován klastrem pro zdravotnickou techniku při Business Upper Austria. Výukový systém založený na virtuální realitě doprovází osoby s demencí. Soma Reality GmbH představila školení lékařské pohotovosti ve virtuálním světě. Rovněž byla prezentována, již používaná, tréninková VR platforma „vLearning“ od VIINGO.
Best Practice ve výuce
Na účastníky však zapůsobily i příklady aplikací ze vzdělávacího prostředí. Společnost Amlogy GmbH představila mimo jiné svou platformu areeka.net. Aplikace využívá rozšířenou realitu k oživení kartiček, plakátů nebo učebnic a nabízí tak zcela nové možnosti výuky. Příkladem dobré praxe je i český projekt EduVR společnosti NEKR VR s.r.o. Společnost ve spolupráci s učiteli vyvíjí virtuální výukové moduly pro různé předměty. Během přestávek si účastníci mohli všechny prezentované projekty sami vyzkoušet. Zlatým hřebem byla ukázka "Best of Deep Space" v AEC.
Odborná porota:
Dominik Streuer - VIINGO s.r.o
Martin Sighart - Netural s.r.o.
Michel Varilek - Soma Reality s.r.o.
Tomáš Jakubec - Jihočesky vědeckotechnický park JVTP
Zúčastněné školy:
HTL Leonding
Střední odborná škola technická Haslach
VOŠ a SPŠ ve Žďáře nad Sázavou
Střední průmyslová škola stavební akademika Stanislava Bechyně, Havlíčkův Brod
Akce byla organizovaná v rámci projektu „Kvalifikace v oblasti Průmysl 4.0 v Evropském regionu Dunaj-Vltava“ spolufinancovaného z Fondu malých projektů Interreg Rakousko / Česká Republika a “VReduNet - Virtual Reality for Education Network” spolufinancovaného z programu INTERREG V-A Rakousko-Česká republika.