Rozhovor s profesorem Dr. Ing. Michaelem Sternerem, vedoucím týmu Výzkumného ústavu pro energetické sítě a úložiště (FENES) na Fakultě elektrotechniky a informační techniky Východobavorské technické vysoké školy Regensburg, o projektu „Vodíkový atlas“
Vážený pane profesore Sternere,
mohl byste nám prosím blíže představit svůj projekt „Vodíkový atlas"? Jaké cíle svými projektovými aktivitami sledujete a jaký přínos si slibujete od výsledků projektu?
Nadřazeným cílem tohoto projektového záměru je znázornění hodnotových řetězců zeleného vodíku a technologií Power-to-X pro Německo ve volně přístupném, interaktivním atlasu, který poslouží k informování a aktivizaci všech, kteří o těchto oblastech rozhodují. Konkrétně mají být zodpovězeny následující otázky:
Vodíkový atlas Německa může posloužit různým skupinám zájemců rozmanitým způsobem. Například může být pomůckou v politických a hospodářských rozhodovacích procesech. Zejména pro národní vodíkovou radu mohou mít výsledky z vodíkového atlasu velký význam a mohou podpořit její práci. Jedním z nejdůležitějších aspektů a možných přínosů projektového záměru je pro nás aktivizace relevantních kompetentních osob v místě a snížení překážek pro realizaci vodíkové iniciativy. Navíc mohou být získány poznatky o možném příspěvku jednotlivých regionů k defosilizaci energetického systému a může být podnícen další transfer vědomostí.
Proč Německo potřebuje vodíkový atlas?
Ptá se mnoho nejrůznějších zájmových skupin, jako jsou regionální politici, podnikatelé nebo regionální provozovatelé sítí, kteří se zajímají o vodíkový potenciál ve svém regionu, podniku nebo spádové oblasti a možnosti jeho využití. Nedostatek informací často bývá překážkou, která stojí v cestě realizaci projektů a brání pokroku při přechodu na nové zdroje energie. Vodíkový atlas Německa nabízí nástroj, jak plošně překonat tyto prvotní překážky při koncipování projektů zaměřených na H2/PtX a díky tomu aktivovat relevantní kompetentní osoby v místě. Atlas tak může významně přispět k realizaci vodíkové iniciativy a vodíkové republiky.
Jaké potenciály a šance přináší vodík v energetické revoluci, v ochraně klimatu a v zásobování energiemi, které je aktuálně ohrožené válkou na Ukrajině?
Využití vodíku resp. Power-to-X je pro dosažení energického převratu ze systémového a ekonomického hlediska rozhodně smysluplné a účelné. Může posloužit jako „most" mezi různými sektory, jakými jsou elektřina, teplo, doprava a průmysl. Právě v oblastech, v nichž je elektrifikace velmi náročná nebo zcela nemožná, existuje díky vodíku resp. Power-to-X nástroj k jejich defosilizaci. Také se již dnes používá velké množství vodíku v chemickém průmyslu např. na výrobu amoniaku, které lze nahradit zeleným plynem. Možnost ukládat H2 a PtX může navíc významně přispět k zabezpečení zásobování a odolnosti udržitelného energetického systému. To je také důležitý aspekt ve vztahu k aktuálnímu ohrožení energetické bezpečnosti. Velkou část potřebných nositelů energie bychom mohli vyrábět zde v Německu. Tím by se mohla výrazně snížit závislost na jiných zemích. Zbývající potřeba importu může být rozdělena na mnoho partnerských zemí, protože téměř všude je k dispozici větrná a solární energie. Tam by se mohly vyrábět zelené energie pro náš import. Významně by se tak snížila závislost na jednotlivých dodavatelských zemích.
Kteří partneři s Vámi spolupracují na vodíkovém atlasu a jak je projekt financován?
Na vodíkovém atlasu se podílí ještě Svaz německých výrobců strojů a zařízení VDMA a od nedávna také ekonomická konzultantská firma DIW Econ. Svaz VDMA nás podporuje svou rozsáhlou sítí kontaktů a informacemi, které díky ní má. DIW Econ analyzuje, jak se velkoplošné využití vodíku resp. PtX v jednotlivých regionech projeví na zaměstnanosti. Vodíkový atlas je financován Spolkovým ministerstvem vzdělávání a výzkumu (BMBF).
Mohou z výsledků projektu profitovat i česká a rakouská část našeho Evropského regionu Dunaj Vltava, respektive je Váš projekt realizovatelný i v jiných zemích?
V současné době se vodíkový atlas omezuje na znázornění německých potenciálů. Avšak metodiku a platformu je možné v případě dostupnosti dat přenést i na jiné země.
Děkujeme za rozhovor!
Kontakt:
Forschungsstelle Energienetze und Energiespeicher (FENES)
Fakultät für Elektro- und Informationstechnik
OTH Regensburg
Postfach 12 03 27
93025 Regensburg
Tel. + 49 - 941 - 943 - 9888
E-Mail: michael.sterner@oth-regensburg.de
Internet: https://www.wasserstoffatlas.de
Foto: Profesor Michael Sterner představil společně se Spolkovou ministryní pro vzdělávání a výzkum Bettinou Stark-Watzingerovou projekt "Vodíkový atlas" Německa.
Fotoquelle: Oliver Kern, Fotodesign