Iniciativa „Evropské Univerzity“ - 5 mil. euro z fondů EU na financování projektu „E³UDRES²“ vysoké školy FH St. Pölten
Vážený pane profesore Raffasedere, odborná vysoká škola FH St. Pölten se díky svému projektu „E³UDRES² – the Engaged and Entrepreneurial European University as Driver for European Smart and Sustainable Regions" prosadila mezi mnoha konkurenty z celé Evropy a stala se první rakouskou odbornou vysokou školou, která získala titul Evropské univerzity.
Můžete nám prosím představit Váš úžasný projekt a iniciativu Evropské komise „Evropské univerzity"?
Iniciativa „Evropské univerzity" (European Universities Initiative) byla založena v roce 2017 z podnětu Evropské komise. Cílem této iniciativy je další rozvoj Evropského prostoru vzdělávání, respektive evropského vysokoškolského prostoru. V rámci mezinárodních sítí při tom mají vznikat perspektivní koncepty pro vysokou školu budoucnosti a pro kampus budoucnosti. Ve dvou výzvách bylo vybráno 41 aliancí, které na dobu 3 let získají finanční podporu určenou na budování jejich sítě.
Jakožto regionálně ukotvená rakouská vysoká škola s mezinárodními kontakty jsme o tuto výzvu měli hned od začátku velký zájem. I když jsme si byli vědomi toho, že je tato výzva velmi kompetitivní, identifikovali jsme vhodné projektové partnery v pěti dalších evropských zemích, přičemž jsme vycházeli z vlastních silných stránek, a tyto partnery se nám podařilo pro náš projekt získat. Všichni partneři projektu mají společné to, že se jedná o poměrně malé a relativně mladé vysoké školy, jež nesídlí v hlavním městě své země. Proto jsme se vědomě rozhodli, že se kromě stanovených cílů této iniciativy – vypracování konceptů pro vysoké školy budoucnosti a vybudování meziuniverzitního kampusu – zaměříme na roli vysoké školy pro inteligentní a udržitelné regiony.
S našimi projektovými partnery v Portugalsku (Instituto Politécnico de Setúbal), Belgii (UC Limburg), Lotyšsku (Vidzeme University of Applied Sciences), Maďarsku (Szent Istvan University) a Rumunsku (Polytechnical University Timisoara) máme nyní při práci na výše uvedených výzvách možnost využívat celoevropskou perspektivu a interdisciplinární přístup. Náš projekt „E³UDRES²" byl oficiálně zahájen 1. října 2020 a potrvá do 30. září 2023. Evropská komise nám poskytne dotaci ve výši téměř 5 milionů eur, přičemž celkový finanční objem projektu je o něco více než 6,2 milionu eur.
Jak složitá a časově náročná byla příprava projektu, nalezení nových projektových partnerů, koordinace a podání žádosti?
Vypracování tak velkého mezinárodního projektu vyžaduje velmi dobrou a intenzivní přípravu. Na FH St. Pölten se již několik let zabýváme inovací vysokých škol a již delší dobu tedy řešíme otázky týkající se budoucnosti vysoké školy a role vysoké školy v regionu, pro region a s regionem. Z této intenzivní předchozí přípravy a interních diskusí jsme během vypracování projektu mohli vycházet. Věděli jsme, že pro úspěch projektu bude zásadní nalezení správných projektových partnerů. Proto jsme se intenzivně snažili identifikovat a kontaktovat potenciální partnery. Záměrně jsme se rozhodli zapojit do projektu partnery, s nimiž jsme doposud vůbec nespolupracovali nebo jen málo, protože jsme tento projekt chtěli využít také k rozšíření naší mezinárodní sítě. S institucemi, které jsou nyní v konsorciu zastoupeny, bylo možné poměrně rychle dosáhnout konsenzu ohledně základních cílů projektu, takže vlastní fáze podávání žádosti probíhala velmi produktivně a již v této fázi v konsorciu panovala dobrá atmosféra.
Přestože jsme se o tuto iniciativu zajímali již delší dobu, rozhodli jsme se poměrně rychle, že žádost skutečně podáme. Od zkontaktování potenciálních partnerů do podání žádosti uběhlo jen zhruba 5 měsíců, přičemž na vypracování projektové žádosti jsme měli k dispozici asi 2 měsíce, což je pro tak rozsáhlý projekt poměrně slušný výkon. Domluva s partnery probíhala převážně prostřednictvím online setkání, což se zpětně ukázalo jako velmi dobrá příprava na koronavirovou pandemii, která vypukla krátce po podání žádosti. I nyní probíhá veškerá komunikace s partnery pomocí nejrůznějších online nástrojů, ale doufáme, že se s kolegyněmi a s kolegy budeme moci brzy znovu setkat osobně.
Doporučili byste i dalším univerzitám z Evropského regionu Dunaj-Vltava, aby realizovaly mezinárodní projekty?
Mezinárodní projekty nabízí ideální možnost rozšířit si obzory a čerpat ze zkušeností druhých a zároveň předat své odborné znalosti. Kromě toho se ukázalo, že od doby, kdy se nám podařilo získat finanční podporu na náš projekt Evropské univerzity, došlo na národní i mezinárodní úrovni k velkému zviditelnění naší vysoké školy i našich partnerů, čímž se nám otevřely dveře, jak v politické, tak i ve vědecké sféře, které pro nás byly doposud uzavřeny.
V každém případě bych tedy doporučil, aby se i jiné vysoké školy z Evropského regionu Dunaj-Vltava pokusily realizovat mezinárodní projekty.
Foto 1: Europäische Kommission
Foto 2 Copyright: FH St. Pölten, Foto Kraus
Logo Copyright: FH St. Pölten