Během měsíce března proběhlo na území Kraje Vysočina hned několik aktivit pro odbornou i širokou veřejnost, na kterých byly prezentovány aktivity Evropského regionu Dunaj-Vltava (ERDV). Zástupkyně ERDV byly přítomny jednak na mezinárodní konferenci Aktuální problémy cestovního ruchu, jednak na konferenci příkladů dobré praxe z oblasti oběhového a odpadového hospodářství a v neposlední řadě se zúčastnily konference k podpoře zdraví a udržitelného rozvoje na školách.
Letošní již 17. ročník mezinárodní konference cestovního ruchu, kterou pořádá Vysoká škola polytechnická Jihlava (VŠPJ) a Vysočina Tourism (příspěvková organizace Kraje Vysočina), se nesl v duchu historie jako součásti produktů cestovního ruchu. Konference se zúčastnilo kolem 80 návštěvníků, a to i z Polska, Rakouska, Slovenska nebo Řecka. Zástupkyně ERDV zde nastínily aktivity ERDV z oblasti cestovního ruchu, mezi nimiž jsou např. opatření v rámci udržitelného cestovního ruchu a rozvoj společného tématu – pěší a cykloturistika. Tyto oblíbené druhy turistiky jednotlivé regiony ERDV v nabídce již mají, proto zde existuje potenciál, dále je společně rozvíjet. Kromě jiného byla na konferenci prezentována série brožur 28 výjimečných hradů a zámků, 28 nejhezčích okružních výletů pro pěší, 28 výletů pro cyklisty, publikace „Vaříme dobře" atd., o které byl velký zájem.
Dále se zástupkyně ERDV účastnily třetího ročníku konference zaměřené na příklady dobré praxe z oblastí předcházení vzniku odpadů a materiálové využití vytříděných odpadů. Z aktivit kraje byl představen dotační titul na spolufinancování projektů obcí zaměřených především na doplnění sběrné sítě a monitoring předcházení černých skládek. Na úklid a prevenci litteringu cílí aktivita „Čistá Vysočina". Následovaly prezentace k tématu předcházení plýtvání potravinami, správné nakládání s bateriemi a dvě společnosti představily zpracování papíru a skla na výrobky s obsahem recyklátu. Po vyhlášení nejlepších sborů dobrovolných hasičů v krajské soutěži sběru vysloužilých elektrospotřebičů s názvem „Recyklujte s hasiči" následovaly prezentace vzdělávacích aktivit pro školy i pro obce a příklad dobré praxe bezúplatné výpůjčky sběrových nádob na textil z Libereckého kraje. Konferenci uzavřel příspěvek Mgr. Hany Hajnové, členka Prezídia ERDV a 1. náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina, o zkušenosti se swapem v Telči.
Nabitý měsíc poté uzavírala účast a prezentace na konferenci s názvem „Ve škole v pohodě". Zhruba osm desítek účastníků přivítala na začátku konference Mgr. Hana Hajnová: „Škola a rodina jsou prostředí, ve kterých děti tráví nejvíce času a mají rozhodující vlivy na vytváření vzorců chování pro další život. Úkolem školy v dnešní době není jen zajistit vzdělávání, ale také poskytnout vhodné prostředí pro získání větší odolnosti dětí. Škola má být místem, kam se žáci těší a cítí se v ní dobře."
Jednotlivé příspěvky konference se věnovaly v 1. bloku tématům zaměřeným na pohyb ve škole, na rizikovost nadměrné konzumace soli ve školeních jídelnách, novinky v oblasti hygieny ve školním prostředí (správné vytápění, větrání, správné sezení žáků v lavicích atd.) a tento blok uzavíral příspěvek ke školnímu stravování a odpadovému hospodářství ve školních jídelnách. Po přestávce následoval druhý blok prezentací, který se koncentroval na témata spojená s duševním zdravím, prevencí psychických onemocnění, wellbeingu (pohodě) ve školách, práce školního psychologa a podpůrných metod pro fyzické i psychické zdraví. Zástupkyně ERDV zde prezentovaly aktivity a brožury k aktivnímu trávení volného času v ERDV nebo brožuru vysokých škol, o kterou byl zájem především ze strany učitelů a ředitelů středních škol.
Fotodokumentaci z akcí si můžete prohlédnout níže ve fotogalerii.