
Formát ERDV "60 Minutes Circular" se konal již potřetí, tentokrát na téma cirkulární módy. Protože ve světě, který se stále více angažuje v oblasti udržitelnosti a cirkulární ekonomiky, je zásadní, aby i módní průmysl přispěl svým dílem.
V úvodu akce poskytla Iris Reingruber z Business Upper Austria informace o výzvě Innovation Express Call 2024 pro hodnotové řetězce cirkulární bioekonomiky, která probíhá od března do července 2024. Zúčastněné regiony Horní Rakousko, Salcburk, Fribourg a Bavorsko se snaží podporovat nadregionální a mezioborovou spolupráci se zaměřením na nadregionální cirkulární bioekonomiku, hodnotové řetězce a zdroje v zemědělství, potravinářství a výrobě nápojů, chemii, polymerech a energetice. Více informací o této možnosti financování naleznete na adrese: www.iec24.info.
Cirkulární textilní řešení
Hana Fořtová z české textilní výrobní společnosti NIL Textile, která vytvořila plně cirkulární textilní řešení vývojem udržitelných textilních materiálů.
Textilní průmysl je zodpovědný za 10 % celosvětových emisí uhlíku, 20 % znečištění vody a čtvrtou nejvyšší spotřebu primárních zdrojů. Společnost NIL Textile vyvinula první plně cirkulární textilní řešení na světě v přesvědčení, že cirkulárnost je jedinou odpovědí na složité výzvy tohoto odvětví. Společnost vyvíjí a vyrábí inovativní, etické a udržitelné textilní materiály, uplatňuje své odborné znalosti v oblasti cirkulárního designu, zajišťuje efektivní zpětný odběr starého textilu a recykluje jej do nových výrobků. Udržitelnost je zohledněna v každém jednotlivém kroku datového procesu.
Posílení cirkulární ekonomiky ve střední Evropě
Ve druhé přednášce představil Walter Schrittwieser ze společnosti Mind Consult & Research GmbH projekt Interreg Central Europe SMART CIRCUIT.
Zpracovatelský průmysl je ve střední Evropě významným zaměstnavatelem. Zároveň je však náročný na zdroje a produkuje velké množství odpadu a emisí, zejména v hodnotových řetězcích elektronického, stavebního a textilního průmyslu. Projekt SMART CIRCUIT rozšiřuje hlavní oblasti stávajících digitálních inovačních center (DIH) o postupy cirkulární ekonomiky. Díky propojení těchto center ve střední Evropě mohou partneři projektu rozšířit znalosti osvědčených postupů a posílit kapacity ve svém ekosystému cirkulární ekonomiky. Cílem projektu je využít digitalizaci a technologie budoucnosti k tomu, aby středoevropské regiony dohnaly náskok v technologiích udržitelnosti a vyrovnaly se s průkopníkům v oboru.
Inspirativní a inovativní - tak by se dalo shrnout zasedání, které bylo zakončeno diskusí s otázkami a odpověďmi.
Příští zasedání formátu "60 Minutes Circular" by se mělo uskutečnit v červnu 2024.