První Kick off workshop se konal v červnu na Východobavorské vysoké škole technické (OTH) v Regensburgu. Účastníci projektu UMTRIS (enviromentální snášenlivost transformátorových olejů – alternativní izolační vlastnosti) vzájemně navštívili svá laboratorní zařízení, aby se seznámili s vybavením a možnostmi realizace projektu. Po návštěvě výzkumných laboratoří Regionálního inovačního centra elektrotechniky RICE v Plzni si začátkem prosince prohlídli podnik Starkstrom-Gerätebau GmbH (SGB) [strojírenství pro silnoproud] v Regensburgu .
Projektový vedoucí SGB, pan Ahmed Gamil, skupinu seznámil s různými stupni výroby transformátorů a nabídl s kolegou Erichem Zichtlem přehled struktur a výkonů SGB. Podnik, založený roku 1947 v Regensburgu, je s jeho devíti pobočkami v pěti zemích a 2.400 zaměstnanci jedním z vedoucích výrobců silových transformátorů na světě a tím ten pravý partner pro aplikačně orientované aspekty projektu. Na závěr prohlídky se partneři poradili o dalších krocích, nutných k výzkumu transformátorových olejů a jejich zátěžových vlastností.
Projekt UMTRIS, podporovaný Bavorsko-českou vysokoškolskou agenturou, zamýšlí během tří let do roku 2020 najít alternativní izolační kapaliny. Cílem je zkoumat biologicky odbouratelné varianty transformátorových olejů a ověřit jejich vlastnosti, a docílit s ohledem na udržitelnost a spotřebu zdrojů trvale pozitivní působení na životní prostředí.
Kromě SGB a Východobavorských vysokých škol technických v Regensburgu a Amberg-Weiden se na projektu podílí také Západočeská univerzita v Plzni a České vysoké učení technické (ČVUT) stejně tak jako Evropský region Dunaj-Vltava jako externí partner. Konkrétně se jedná o otázky, které chemicko-fyzikální a technologické vlastnosi alternativních izolačních vlastností jsou relevantní a udržitelné, jak nebezpečné jsou výpadky, jak lze zabránit požárům. Dalšími tématy je, jak se vyhnout částečnému vybití aktivní části transformátoru a jak může být prodloužena jeho životnost.
Další setkání projektových partnerů se bude konat na jaře 2018 v Praze, kde navštíví zařízení ČVUT a laboratoř vysokého napětí.